Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Илиев, БДЗП: Окастрянето и премахването на дървета в градовете вреди повече на хората, отколкото на птиците

ptici

Окастрянето на дърветата, вкл. на премахване на целите им корони, не вреди толкова на градските птици, колкото на качеството на живот на хората в тези райони. Птиците в градовете са концентрирани в парковете. В жилищните райони, където се случва окастрянето или премахването на дървета, не оказва чак такова влияние, защото по тях не гнездят толкова много птици. Те предпочитат по-обширни площи, каквито са градските паркове. Има определени видове, които се срещат около блоковете, по улиците, но те най-често гнездят на сгради, а не по самите дървета. Това каза за Радио Варна Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците.

Но със сигурност обезлесяването на градската среда е нещо, което ни връща назад във времето като манталитет и като мислене, отбеляза орнитологът по повод Седмицата на гората. Защото в Западна Европа, за където претендираме, че сме тръгнали или дори почти стигнали тези практики са отдавна забравени и по-скоро се стимулира обратния процес - на залесяване на всички възможни места в градската среда, защото подобряват човешкия живот.

Най-популярните градски птици са врабчетата, гугутките, синигерите, черния бързолет, а във Варна и чайките

 Седмицата на гората продължава до 10-ти април 2022 г. и т.г. е с мотото „АЗ 💚ГОРАТА!“

Основните заплахиза птиците са инсектицидите употребявани в земеделието, бракониерите, поставянето на отровни примамки за хищни бозайници (вълци, чакали, лисици и др.) с цел опазване на стада и електропроводите, посочи Михаил Илиев.

В България в момента има около 20 вида застрашени от изчезване птици, сред които обикновената гургулица, полската патица, египетския лешояд и къдроглавия пеликан.

Популацията на полските птици в последните години е намаляла с около 40% в цяла Европа. Това се дължи на употребата на инсектициди в земеделието, начина на обработването на земите, каза Илиев. Той даде пример с окрупняването на парцелите и превръщането им с огромни моноблокове, засети само с една култура, липсата на ивиците с дървета между тях и разораването на синорите, както и разораването на пасища и ливади с цел да се усвои по-голяма територия, макар че често тя е камениста и плодородна, но субсидиите в крайна сметка вървят и за тези земи, допълни орнитологът.
През нашата страна преминават два пътя на прелетните птици - Виа Аристотелис в Западна България и Виа Понтика - един от главните маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка, който минава покрай Черноморското ни крайбрежие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05