Днес отбелязваме Световния ден на рокендрола. Празникът се чества всяка година на 13 април, въпреки че историческият повод, който дава началото му е на 12 април 1954 година. Тогава Бил Хейли записва на плоча песента си “Rock around the clock”. Тя става ориентир на новата музикална посока, който бързо преминава границата на САЩ и се разпространява в различните страни и континенти.
Българската рок музика се появява в края на 60-те години. По това време обаче у нас се слушат предимно естрадни песни и за рок не можело да става и дума. В този период е било много трудно да се пробие с рок, цензурата е била голяма, а свиренето на "западна музика" - силно ограничено.
Една от първите известни рок-групи в България в миналото е "Бъндараците", наименувана на "Лорд Бънди". През 1966 година е основан съставът "Щурците", който се превръща в най-популярния в България по онова време. Като еквивалент на "Ролинг Стоунс" и "Дийп Пърпъл" във Великобритания. В по-късен етап се появяват и първите метъл групи като "Атлантик", Б.Т.Р., "Ахат" и други.
Истинското развитие на рок музиката в България е след промените през 1989 година. То обаче е трудно, защото българската рок музика няма основа, а копира западния модел. Това сподели в предаването "Новият ден" Мартин Николов, който е запален почитател на този стил и е водещ на предаването за рок музика "От другата страна" в ефира на Радио Варна.
Според него българските рок групи не отстъпват по класа и качество на световноизвестните банди.
"Проблемът е, че нашите групи стъпват на чужд опит, а на чужденците техен опит предаден им отвън, не им е необходим. Друг проблем е, че в България музикалният бизнес го няма, а за да бъде превърната една група в световноизвестна, в нея трябва да се вложат много пари", коментира Мартин Николов.
Той се запалва по рокендрола още от дете, а любимата му група е "Куин". Според него рокът еволюира постоянно, което е причина в определени периоди да бъде обявяван за мъртъв.
"Но, рокендролът е жив и е още тук. И до ден днешен песните на групите от миналото продължават да се слушат. И колкото и да се опитват някои да го овладеят, рокендролът си остава бунт", каза още Мартин.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Мартин Николов:
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..