Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Нора Гавазова: Обяснявайте на децата разликата между играта на война и реалността

„Къде стоят децата ни, когато светът около тях върви към разруха?” Това е един от въпросите, които ще постави онлайн среща тази вечер с писателя Георги Господинов. Темата на събитието „Невидимото дете” и е част от поредицата „Демокрация и образование” на Фондация “Калейдоскоп” и Академия за Родители. Един от най-успешните и вълнуващи съвременни български писатели Георги Господинов ще сподели гледната си точка по темите за паметта, разтърсващото съвремие и страха за бъдещето.

Темата за войната много бързо навлезе в живота и на децата, те вече са много в контакт с медии и няма как да ги спрем. Забелязахме, при децата с които работим, че особено момчетата, които са свикнали с игрите на война, те са нещо архетипно и всяка пръчка може да се превърне в меч или в оръжие, при тях беше нужно време за да се изгради някаква бариера, че едното е фикция и игра, обаче ние тук, всъщност имаме една война, която е съвсем реална и тя бушува в съседство. За детето е важно да се изгради тази представа на реалност, за която никой не беше подготвен, за да се получи това разграничение между играта и реалността, между фантазията и опасността, която представлява това да считаш насилието за някакво нормално средство да постигнеш целите си.  Това каза Нора Гавазова от Фондация Калейдоскоп, тя психолог и специалист по ранна педагогика в интервю за Радио Варна.


За да може образованието да достигне този капацитет, който е заложен в него е важно да се развиват основни неща като критическото мислене, човешката емпатия, умението да боравим с информация, което стана много стана много ключово сега, сподели още Нора Гавазова.

Един друг въпрос, който дискутирахме напоследък е да говорим ли с децата за войната. Това е някакъв много малък аспект от критическото мислене и мже би тук големият въпрос е: говорим ли въобще с нашите деца, колко говорим, кога говорим, има ли теми табу? Защото наистина голяма част от хората са свикнали с това да има теми табу. И каква е гледната ни точка, която носим за детето – дали това е едно крехко същество, което аз искам да захлюпя и то да не разбере, че светът е едно лошо, страшно място или е човекът, в който виждам някаква гражданска отговорност и лична отговорност за промяна. Аз мисля, че нашите деца, поставени в нашата ситуация, да могат да имат много ясна мисъл за това кое е правилно и кое грешно, от нормата, която задава етиката, а не геополитиката. Много важно е тази етична норма и тя се изгражда през разговора”.

Уебинарът е част от #ДемокрацияИобразование 2022 - годишна инициатива на Фондация “Калейдоскоп”, която изследва връзките между памет, общество и образование.

Онлайн събитието започва в 19 часа. Линк за безплатен достъп ще намерите тук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY): Личният музикален почерк е много важен

Интервю с Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY) Marty Friedman е добре познат в китарния свят. Още повече, че записва два изключителни албума с CACOPHONY и Jason Becker. С Marty Friedman са и т.нар. класически албуми на MEGADETH. Още докато беше част от състава на Dave Mustaine, китарният герой показа и другото си, по-романтично лице...

публикувано на 19.10.24 в 11:23

В Памир и Тиеншан трябва да си готов дори на страдания

Едни от най-красивите планински райони на Земята. Така дълбокият познавач на изтока и запленен от географията пътешественик Красен Желязков описва местата през които премина това лято. Над 2500 км. изминати за три седмици из суровите планини Памир и Тиеншан в държавите Таджикистан и Киргизстан е приключение, което той сподели първо за слушателите на..

публикувано на 18.10.24 в 08:30

„Поезия безкрай“ на Синелибри във Варна

На хоризонта е празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, което се провежда под мотото „Поезия безкрай“ в знак на преклонение пред безспорните гении на поетическото изкуство и великите киновизионери, на които дължим мощни полети на духа. Между 17 и 31 октомври киноманите във Варна ще имат..

публикувано на 17.10.24 в 08:05

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA направиха хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците представиха новия албум „A Frame of Mind”. Концертът бе открит от специалния гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 16.10.24 в 15:15

Предприемачът, открил римската статуя във Варна: Всички изпитахме огромно щастие

Строителният предприемач Георги Крайчев е човекът, открил статуята от римско време, заедно с багериста Даниел Димитров, с когото са заедно на терен. "Това е моментът, в който всеки взема своето решение съобразно ценностната система и морала си", отбеляза Крайчев при гостуването си в предаването "Новият ден" на Радио Варна. Така, б..

публикувано на 15.10.24 в 17:20

Аглика Олтеан: След спектакъла "Както ви харесва" публиката ще излезе от театъра пречистена, по-добра и по-щедра

"Както ви харесва" от Уилям Шекспир е най-новата постановка на Варненския драматичен театър. Премиерните спектакли ще бъдат на 16 и 17 октомври от 19 часа на сцената на ДТ "Стоян Бъчваров".  "Както ви харесва" е първата постановка в България на Габор Томпа, румънски режисьор, президент на Съюза на театрите в Европа. Драматург на спектакъла е Аглика..

публикувано на 15.10.24 в 08:30

Столетницата Стоянка Райчева: На никого зло не съм направила

Стоянка Райчева, която живее от 22 години във Варна, навърши достолепните 100 години. Тя има две дъщери, петима внуци и шестима внуци и споделя, че рецептата за дълголетие е много проста. "На никого зло не съм направила - на мен са правили, но аз не отмъщавам", коментира Райчева.  Силният характер на столетницата крепи цялата фамилия. Работила..

публикувано на 14.10.24 в 09:36