Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Нора Гавазова: Обяснявайте на децата разликата между играта на война и реалността

„Къде стоят децата ни, когато светът около тях върви към разруха?” Това е един от въпросите, които ще постави онлайн среща тази вечер с писателя Георги Господинов. Темата на събитието „Невидимото дете” и е част от поредицата „Демокрация и образование” на Фондация “Калейдоскоп” и Академия за Родители. Един от най-успешните и вълнуващи съвременни български писатели Георги Господинов ще сподели гледната си точка по темите за паметта, разтърсващото съвремие и страха за бъдещето.

Темата за войната много бързо навлезе в живота и на децата, те вече са много в контакт с медии и няма как да ги спрем. Забелязахме, при децата с които работим, че особено момчетата, които са свикнали с игрите на война, те са нещо архетипно и всяка пръчка може да се превърне в меч или в оръжие, при тях беше нужно време за да се изгради някаква бариера, че едното е фикция и игра, обаче ние тук, всъщност имаме една война, която е съвсем реална и тя бушува в съседство. За детето е важно да се изгради тази представа на реалност, за която никой не беше подготвен, за да се получи това разграничение между играта и реалността, между фантазията и опасността, която представлява това да считаш насилието за някакво нормално средство да постигнеш целите си.  Това каза Нора Гавазова от Фондация Калейдоскоп, тя психолог и специалист по ранна педагогика в интервю за Радио Варна.


За да може образованието да достигне този капацитет, който е заложен в него е важно да се развиват основни неща като критическото мислене, човешката емпатия, умението да боравим с информация, което стана много стана много ключово сега, сподели още Нора Гавазова.

Един друг въпрос, който дискутирахме напоследък е да говорим ли с децата за войната. Това е някакъв много малък аспект от критическото мислене и мже би тук големият въпрос е: говорим ли въобще с нашите деца, колко говорим, кога говорим, има ли теми табу? Защото наистина голяма част от хората са свикнали с това да има теми табу. И каква е гледната ни точка, която носим за детето – дали това е едно крехко същество, което аз искам да захлюпя и то да не разбере, че светът е едно лошо, страшно място или е човекът, в който виждам някаква гражданска отговорност и лична отговорност за промяна. Аз мисля, че нашите деца, поставени в нашата ситуация, да могат да имат много ясна мисъл за това кое е правилно и кое грешно, от нормата, която задава етиката, а не геополитиката. Много важно е тази етична норма и тя се изгражда през разговора”.

Уебинарът е част от #ДемокрацияИобразование 2022 - годишна инициатива на Фондация “Калейдоскоп”, която изследва връзките между памет, общество и образование.

Онлайн събитието започва в 19 часа. Линк за безплатен достъп ще намерите тук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15

Frank Allain - The Watcher (FEN): Клишетата са наистина много внимателен акт на баланс

Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..

публикувано на 17.01.25 в 07:10
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25