„Къде стоят децата ни, когато светът около тях върви към разруха?” Това е един от въпросите, които ще постави онлайн среща с писателя Георги Господинов на 14 април, от 19 часа. Един от най-успешните и вълнуващи съвременни български писатели Георги Господинов ще сподели гледната си точка по темите за паметта, разтърсващото съвремие и страха за бъдещето. Темата на събитието „Невидимото дете” е част от поредицата „Демокрация и образование” на Фондация “Калейдоскоп” и Академия за Родители, която изследва връзките между памет, общество и образование.
Георги Господинов е един много съвременен, много комплексен автор. Той често засяга темата за миналото и неговите следи в настоящето, затова за нас беше много важно да той да приеме нашата покана. Това каза Нора Гавазова от Фондация Калейдоскоп, тя психолог и специалист по ранна педагогика в интервю за Радио Варна.
За да може образованието да достигне този капацитет, който е заложен в него е важно да се развиват основни неща като критическото мислене, човешката емпатия, умението да боравим с информация, което стана много стана много ключово сега, сподели още Нора Гавазова.
Един друг въпрос, който дискутирахме напоследък е да говорим ли с децата за войната. Това е някакъв много малък аспект от критическото мислене и мжеби тук големият въпрос е: говорим ли въобще с нашите деца, колко говорим, кога говорим, има ли теми табу? Защото наистина голяма част от хората са свикнали с това да има тем табу.И каква е гледната ни точка, която носим за детето – дали това е едно крехко същество, което аз искам да залюпя и то да не разбере, че светът е едно лошо, страшно място или е човекът, в който виждам някаква гражданска отговорност и лична отговорност за промяна. Аз мисля, че нашите деца, поставени в нашата ситуация, да могат да имат много ясна мисъл за това кое е правилно и ко е грешно, от нормата, която задава етиката, а не геополитиката. Много важно е тази етична нормаи тя се изгражда през разговора”.
Линк за безплатен достъп: https://bit.ly/3qgz564
Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..
Изложба за Варненския халколитен некропол представят в Добрич. Експозицията на изложбени пана и като печатно издание ще бъде подредена в Регионалния исторически музей от 12 февруари от 17 часа. Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за..
19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000 са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..
На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..
Музеят за нова история на Варна получи като дарение много ценни артефакти в началото на новата година. Наследниците на българския революционер Ташко Костов дариха за музейната експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и портрет. Официалното представяне на дарението е на 16 януари, четвъртък, от 10:00 часа в Музея за нова история..