Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са доброволците в кампанията "Аз вярвам и помагам"?

Това са онези усмихнати хора, които още с пристигането на поредния доставен чувал или кашон с капачки, ги поемат и ти благодарят. Благодарят от сърце за частицата добрина, която прави чудеса. От началото на кампанията до днес са събрани над 176 тона капачки и са дарени 22 медицински апаратури в помощ на хиляди деца. Тази събота, от 09:00ч до 15:00ч., отново се очакват хиляди хора да донесат своите капачки и много от тях да се включат като доброволци. Мисията тази година е закупуването на детска линейка за Варна и цяла Североизточна България. 


Това е следващата мащабна благотворителна цел, която са си поставили от сдружение "Аз вярвам и помагам". Освен традиционните капачки, в предстоящата инициатива ще бъдат събирани и стотинки. Освен това, хората ще могат да даряват средства и по банков път. Желаещите да се включат в кампанията да следят новините на фейсбук страницата Аз вярвам и помагам, призовават от сдружението.


Мястото на доброволците в събирането на капачки за благородната инициатива на сдружение "Аз вярвам и помагам" е огромно. Ако не е доброволният труд на онези, отделили част от ценното за всички ни време, няма да я има "желязната" организация, няма да го има празникът, няма да я има добре свършената работа. Това е само видимата част от доброволческия труд, но остават много скрити детайли зад всичко това - дългите часове, преразпределението на капачките за рециклиране след приключване на кампанията. Както се казва "мръсната" работа остава извън полезрението на останалите хора. Това сподели ден преди поредната мащабна кампания един от дългогодишните доброволци в нея Александър Недев.


За коя година се включвате в кампанията на сдружение "Аз вярвам и помагам"?

- За седма година ще съм част от магията на тази кампания. Все повече хора помагат, събират капачки и ги даряват. Хората помагат на хората, което е най-силното в този акт на благотворителност. Това е сила, която те окрилява, дава ти надежда.

С какви чувства приключвате поредната кампания като доброволец?

- Чувството е неописуемо. Всеки един от нас е толкова уморен след целия ден, но щастливо уморен, ако има такова описание на емоциите, които са в нас. В ден като този, който предстои всички сме максимално мобилизирани, за да се случат бързо и точно действията по предаването на капчките. Но наистина, когато всичко приключи я има онази особена тръпка - уморен си, но си безкрайно щастлив от свършената работа. Направил си едно голямо добро, което спасява детски животи. Виждаш го с очите си и това те прави по-жив. 

Къде и кога е най-тежката работа за доброволците?

- Когато всичко свърши за обявените часове започва същинската работа на доброволците, които трябва да преразпределят всички капакчи в огромни контейнери. Проверяваме да няма метални частици, друг вид пластмаса, която не е за рециклиране. Попадали сме на какви ли не неща - от стари мобилни телефони до пластмасови кукли и др. 


Още за доброволчеството от първа ръка може да чуете в интервюто на Нина Милошевич с Александър Недев в прикачения по-горе звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Particules - музикални диалози от света на електрониката

Когато представят музиката си на живо, Particules обичат да превземат пространството както звуково, така и визуално. Предстои им участие на фестивала "Варуша юг" във Велико Търново, а през август и във Варна. Програмата на проекта следете в социалните му профили, а целия разговор с Виктор Проданов и Цветан Момчилов в предаването 45 оборота в минута..

публикувано на 05.06.24 в 08:15

20 години Фондация „Радост за нашите деца“ – години на доверие

20 години от създаването си празнува днес варненската Фондация „Радост за нашите деца“. На 4 юни 2004 година седем майки на деца с увреждания, водени от потребностите на децата си и нуждите на семействата им, решават да регистрират неправителствена организация в обществена полза.  Тогава липсват социални услуги насочени към родители с деца със..

публикувано на 04.06.24 в 09:48

Образователният министър открива конференция за предучилищното и началното образование край Варна

Националната конференция "Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование" ще се проведе  днес и утре (4 и 5 юни) в курортния комплекс "Златни пясъци".  Очаква се над 200 души - директори на детски градини, на начални, основни и средни училища, експерти в областта на образованието, да се включат в  събитието, което ще бъде..

публикувано на 04.06.24 в 08:30

Ракът на гърдата изпреварва сърдечно-съдовите заболявания у нас

Записват по 6 общински програми за профилактика и рехабилитация на общественото здраве Община Варна стартира шест програми за промоция, профилактика и рехабилитация на общественото здраве. Записванията за тях започват от днес (с някои изключения) и ще продължат до изчерпване на средствата по програмите.  I. Общинска програма „Хипотерапия..

публикувано на 03.06.24 в 03:25

Henrik Klingenberg (SONATA ARCTICA): Музиката е комуникация

Интервю с Henrik Klingenberg (SONATA ARCTICA) С последните си няколко издания SONATA ARCTICA бяха променили посоката и смело бяха нагазили в рока и акустиката. За щастие на феновете, групата се осъзна и изкара „Clear Cold Beyond“, който е директно завръщане към пауър метъл корените на SONATA ARCTICA. Добър повод клавиристът Henrik..

публикувано на 02.06.24 в 11:04

Пулмолог: Безвредно пушене няма

Тютюнът причинява 25 % от всички видове рак и убива над 8 милиона души всяка година, но на пазара се предлагат „нови“ и „по-безопасни“ продукти насочени основно към младите хора. Почти всяко пето дете е настоящ пушач (пушилo e един и повече дни през последния месец), като относителният дял на момичетата е по-висок от този на момчетата (17% срещу..

публикувано на 31.05.24 в 10:15
Даниел Стефанов

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно..

публикувано на 31.05.24 в 08:10