По-малко родени деца през през миналата година, отколкото през 2020 година – това сочат данните на Националния статистически институт. През 2021 година са родени малко над 59 000 бебета, което е спад с 0.7 % спрямо 2020 година.
Каква е тенденцията във Варна спрямо намаляването на раждаемостта и увеличаването на възрастта на майките за раждане на първо дете. Отговорите на тези и още въпроси потърсихме от д-р Милко Папазов – началник на Родилното отделение в МБАЛ "Света Анна" - Варна:
Нараства броят и на репродуктивните проблеми при младите хора, които водят до по-трудно зачеване, но същевременно се увеличават и възможностите за съвременно лечение на семействата с проблеми, поясни още акушер-гинекологът.
"Много от младите жени решават да раждат в по-късна възраст, това води до изчерпване на яйчников потенциал, наслагване на други заболявания. От друга страна има и проблема с нежеланието да се ражда. Гоним кариера и като станем на 40 да направим едно инвитро, ама не винаги става..."
Д-р Папазов отправи апел към младите двойки: "Раждайте децата сега, за кариера винаги има време."
Средната възраст на жените при раждане на първо дете през последните години е 28 - 30 години. Това е тенденция не само в България, но и в цяла Европа.
Д-р Милко Папазов е акушер-гинеколог с над 35 години практика. Завежда родилното отделение в МБАЛ “Света Анна – Варна” от 2012 г. Участва в световни конгреси по акушерство и гинекология. Автор е на повече от 20 публикации в специализирани научни издания, посветени на усложненията по време на раждане. Най-красноречивият резултат от кариерата му са над 10 000 живородени бебета.
В концертното студио на Радио Варна снощи се проведе среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов на тема „Моралът в политиката" с вход свободен. Преди събитието с Росен Йорданов разговаря Валерия Василева. Темата за морала в политиката безспорно е много важна и актуална в обществото ни, но и твърде сложна - какви са вашите основни..
Децата от България ще имат възможност да участват за пета поредна година в XIX Световен конкурс за детско хайку, организиран от JAL Foundation в Япония. Темата на тазгодишното издание е „Звук“, а млади автори до 15-годишна възраст могат да изразят своята креативност чрез кратката японска поетична форма хайку, съчетана с рисунка. Това каза Зорница..
Да използваме летните дрехи в есенната визия, като съчетаваме например любимите си летни топове с жилетка или сако. Този съвет даде за предаването "Новият ден" имиджовият консултант Румяна Димитрова. Когато купуваме дрехи, да залагаме на качествената и красива кройка, с добра изработка, и да мислим за поне още три дрехи, с които може да бъде съчетана,..
Станислава Томова-Съни е основател и хореограф на Sunny Dance Studio . Започва да танцува като съвсем малка с народни танци в Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Ручейче" и Фолклорния ансамбъл към Община Варна. През 2002 г. се пренасочва към аеробни занимания и след обучение става инструктор по латино аеробика към клуб "Темпо", а две..
Книгата „Три погледа върху Съединението от 1885 година“ беше представена във Варна през тази седмица. Автори са историците Милко Палангурски, Веселин Янчев и Петър Стоянович. Разговаряхме с двама от тях – професорите Палангурски и Янчев, но не само за самата книга или за това какво е казано и какво не за Съединението. Постепенно предмет на..
Инцидентът във Варна, при който насъскани от стопанина си питбули, убиха домашен любимец и раниха човек , са резултат от езика на омразата който се насажда от политическите ни елити. Това каза в ефира на предаването ПФ д-р Ивайло Митковски, председател на варненската организация на ДСБ. По думите му, така наречения елит на нацията, със своите..
Между 12 и 15 лева за килограм се търгува на дребно медът в Балчик. Изкупната му цена на едро в момента е около 5 лева при искани от пчеларите поне 5.70 лева на килограм, коментира председателят на пчеларското дружество „Пчела – Балчик 2019“ Стойко Василев. При миналогодишна изкупна цена около 4.20 лева и на дребно около 10-12 лева за килограм,..