Във Военноморския музей бе открита изложбата „Защитници на българските брегове“, посветена на 110-ата годишнина от Балканската война.
Тя ще може да бъде разгледана безплатно още на 6 май, когато ВММ ще работи с вход свободен по повод Деня на храбростта и Празника на Българската армия.
Изложбата проследява действията на различните подразделения на Българския флот, които осигуряват морската защита по време на Балканската война: бреговата артилерия, семафорно-наблюдателната служба и неподвижната отбрана – минопоставянето и минопочистването. Акцент в изложбата е първата българска морска победа, представена чрез оригинални снимки и артефакти на участниците в атаката срещу крайцера „Хамидие“, флага на учебния крайцер „Надежда“ и вахтените дневници на „Летящи“ и „Строги“.
Повече от разговора на Ваня Славова с Мариана Кръстева- директор на Военноморския музей:
Сред любопитните експонати е орден „Стара планина“ I степен на командира на отряда торпедоносци капитан I ранг Димитър Добрев, връчен посмъртно за изключително големите му заслуги при планирането и осъществяването на военните операции през Балканската война и за проявено военно майсторство.
Случилото се преди 110 години е представено и чрез отличията на началник-щаба на Флота капитан II ранг Богдан Ганчев, артилерийската сабя на началника на артилерията на Варненския укрепен пункт генерал-майор Константин Кирков, медал за участието в Балканската война и орден „За храброст“ IV степен на командира на миноносеца „Летящи“ мичман I ранг Димитър Альов. Не е забравен и подвигът на всички онези храбри герои – обикновените матроси, които са бранели българските брегове, като е представено тяхното бойно снаряжение.
Изложбата може да бъде разгледана до края на месец юли.
Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..
Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“. Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..
Университетската болница “Св. Марина” се включва в глобалната инициатива за профилактика и ранно откриване на рак на простатата с безплатни консултации, скрининг прегледи и ехография на пикочо-отделителната система през ноември. Специалистите от Клиниката по урология ще извършват безплатни профилактични прегледи всяка сряда и петък през ноември, от..
На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на..
На 7 ноември (четвъртък) от 16 до 17 часа в Археологическия музей ще бъде представен документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от най-забележителните находки..
Никола Цолов, топ състезателят ни във Формула 3 днес и утре е във Варна. Той днес тренира на картинг пистата, а утре ще участва в състезание с други варненци.
Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа. Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали. Не късна есен, а пролет е сякаш навън. Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в..