"Спасете почвата" е световно движение, чиято основна цел е разрешаване на почвената криза. За това се работи по три направления: изместване на светоното внимание върху умиращата ни почва; вдъхновяване на около 3,5 милиарда души (60% от световния електорат) да подкрепят политики в полза на подхранването и поддържането на почвите; задвижване на промени в държавната политика на 193 държави за увеличаване и поддържане на органичното съдържание на почвите до минимум 3-6%.
В основата на "Спасете почвата" е индийският активист и мотивационен лектор Садгуру. Причината да приеме спасяването на почвата като своя мисия са тревожните данни за състоянието на тази жизненоважна екосистема. Според Организацията към ООН по храните и земеделието около 52% от земеделските почви в света вече са деградирали, а един акър обработваема земя се превръща в пустиня всяка секунда. Прогнозите показват, че ако не направим значителни промени в начина си на живот и в земеделието, ще имаме плодородна почва за още около 60 години и след това ни очаква безпрецедентна продоволствена и екологична криза.
Кирил Данаилов е доброволец към глобалното гражданско движение "Съзнателна планета", което популяризира кампанията "Спасете почвата" по целия свят. Причината да се включи е състоянието на почвата по цялото земно кълбо и кратките срокове, които имаме, за да запазим възможността да отглеждаме храна и да съхраним живота на планетата такъв, какъвто го познаваме.
Защо е важно да спасим почвата?
87% от живота на планетата пряко произлиза от почвата. Но тъй като повечето от процесите, които протичат в нея, са скрити за нас, не можем да си дадем сметка за огромното ѝ значение. А 70% от сушата на планетата е заета от обработваема земя, така че всичко е в ръцете на земеделците. Нашата идея е чрез промени в законодателството на максимален брой държави да направим земеделската дейност по-щадяща почвите, за да се спре и обърне тенденцията за по-нататъшно влошаване на техните качества в световен мащаб. За това, обаче, е необходимо информиране и промяна в съзнанието на гласоподавателите, от които зависят тези политики.
На 19 април обиколката на Садгуру премина и през София. Кой всъщност е той?
Имах честта да бъда сред организаторите на събитието в столицата. Атмосферата в залата беше неописуема - това е изживяване, което ще помня цял живот. Направи ми впечатление големият интерес към темата от младите хора, което е доста обнадеждаващо. Садгуру е йоги, визионер, автор на два бестселъра. Поставя началото на екологично движение преди 24 години в Индия, когато ООН предупреждава, че една от основните реки в Южна Индия - Кавери, е напът да пресъхне. Благодарение на инициативата на Садгуру в района са засадени 64 милиона дръвчета и благодарение на това реката е почти възстановена. "Спасете почвата" е нещо като продължение на тези негови инициативи.
Целия разговор с Кирил Данаилов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..