Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бягство от дома, агресия и употреба на дрога са най-честите противообществени прояви при децата

635 малолетни и непълнолетни лица са водени на отчет в детските педагогически стаи за 2021 година, съобщиха от Териториалното статистическо бюро – Североизток, в крайморския град. В сравнение с 2020 г. броят им се е увеличил с близо 7 процента, предаде БТА.

Над 82 на сто от регистрираните младежи са на възраст между 14 и 17 години. Преобладават момчетата, а 493 от децата, с които работят инспекторите, са учащи. 

Най-често срещаните противообществени прояви на малолетните и непълнолетни нарушители на реда са бягство от дома или от социална институции, прояви на агресия, употреба на дрога. Инспекторите са работили и с деца, повредили обществена или частна собственост или демонстрирали хулиганско поведение. За скитничество в детските педагогически стаи са регистрирани шестима непълнолетни.

Извършилите престъпления деца през 2021 г. са 255. Най-голяма част от тях са хванати за кражби, основно от магазини или частни домове. За джебчийство са задържани десет непълнолетни и малолетни.

Децата, жертви на престъпления, регистрирани в детските педагогически стаи, са 96. Малко повече от половината от тях са момчета. Основната част са пострадали от кражби, нанесени им телесни повреди. Регистрираните случаи на блудство с деца са два.

През миналата година местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в областта са образували 207 възпитателни дела, от които 195 по предложение на прокуратурата. Броят на решените случаи е 204. Местните комисии са наложили 311 възпитателни мерки, основно предупреждения, поставяне под надзора на обществен възпитател, задължителни консултации и обучения./БТА


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акция на мотористите във Варна срещу войната по пътищата

Акция на мотористи в подкрепа на сдружението „Ангелите на пътя“ обединяващо почернените родители на деца, загинали в катастрофи, под надслов „Нито един повече“, се проведе във Варна. Изповядващите философията на две колела се събраха в 14.00 ч. пред катедралния храм Свето Успение Богородично в памет на Сияна и всички загинали деца по пътищата..

публикувано на 01.06.25 в 15:34

Министерството на туризма даде старт на Лято 2025 в Поморие

Министерството на туризма откри летния туристически сезон 2025 с вдъхновяващо събитие в Поморие – град, който съчетава море, история, култура и възможности за балнео и СПА туризъм. "Едно различно начало на Лято 2025! Успех на всички в туризма – нека е лято, което се помни! Благодаря на хилядите, които бяха с нас на концерта в Поморие" заяви министърът..

публикувано на 01.06.25 в 14:38
Варна

25 градуса максимална температура във Варна в понеделник

През нощта ще е предимно ясно и почти тихо, по Черноморието със слаб вятър от западна четвърт. Утре ще преобладава слънчево време. Във вътрешността ще остане почти тихо, а по Черноморието вятърът ще стане бризов. Минимални температури между 12° и 17°, максимални от 25° до 30°, по Черноморието между 22° и 25°, за Варна минимална около 16°, максимална..

публикувано на 01.06.25 в 14:33

С бърза процедура правят пешеходна пътека до ОУ "Иван Вазов“

  Родители на деца от основно училище "Иван Вазов“ се събраха в знак на протест на улица "Петко Стайнов“ 7 във Варна заради опасно пресичане към сградата на учебното заведение.  Те поискаха пешеходна пътека. Деца и родители нарисуваха с цветни тебешири пешеходна пътека и преминаха през нея. На място при тях дойде Илия Коев..

публикувано на 01.06.25 в 14:16
Нови Сад, административния център на област Войводинана

Разрушават напълно или реконструират жп гарата в Нови Сад, където загинаха 16 души

ЖП гарата в Нови Сад, чийто покрив се срути на 1 ноември 2024 г. убивайки 16 души, ще премине през експертиза, след което ще бъде разрушена, реконструирана или частично използвана там, където е напълно безопасна. Това заяви сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Александра Софрониевич, предаде БГНЕС. „Както е известно на..

публикувано на 01.06.25 в 14:09

Гърция обмисля въвеждането на наказателен данък за собствениците на празни имоти

На фона на задълбочаващата се жилищна криза в Гърция правителството на премиера Кирякос Мицотакис обмисля въвеждането на наказателен данък за собствениците на празни имоти. В големите градове наемите непрекъснато се повишават поради факта, че търсенето е по-голямо от предлагането. По примера на други европейски страни наказателният данък за празни..

публикувано на 01.06.25 в 13:39

Почина още един човек от челната катастрофа край Бургас, жертвите вече са две

Един от четиримата ранени при челния сблъсък край село Константиново, по пътя Бургас-Средец, е починал в болницата, съобщи говорителят на ОД МВР Бургас Цветелина Рандева. Така жертвите от тежката катастрофа стават две. На място загина жена, чиято самоличност се установява. Вторият починал е 62-годишният водач на един от автомобилите, предаде 24 часа...

публикувано на 01.06.25 в 09:47