Една от основните мисии на библиотекаря е да провокира интереса към четенето и да върне читателите в библиотеката, която дори и във времена на дигитализация и напредване на технологиите, си остава мост между миналото и настоящето. Още по-голямо е предизвикателството да упражняваш професията в по-малко населено място.
От близо 2 години Румяна Петрова е библиотекар в дългополското село Аспарухово. Библиотеката се намира в НЧ "Добри Иванов Недев" и разполага с около 6 000 книги в разнообразни жанрове - от българска и чуждестранна художествена до детска литература.
"Годишно нашата библиотека е посещавана от около 3000 читатели. Интересът на децата в ученическа възраст остава голям, въпреки новите технологии и въпреки че училището в селото беше закрито преди много години. Децата посещават редовно библиотеката, а предпочитани са художествената литература, както и училищните помагала. Освен ученици, имаме и редовни читатели от по-възрастното поколение", каза Румяна Петрова.
В библиотеката в село Аспарухово, което е едно най-посещаваните от туристи села в България заради красивата природа, се организират и тематични вечери на паметни дати от българската история.
"Винаги се старая с каквото мога да задоволявам нуждите на читателите, които посещават библиотеката", каза още Румяна Петрова. Трудна задача по думите й обаче остава обогатяването на фонда с нови заглавия, поради липса на достатъчно средства. Библиотеката в село Аспарухово разчита и на дарения за попълване на книжния фонд.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Румяна Петрова:
Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варан Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..