Архитектониката е термин от архитектурата, който описва съвкупността от техническите средства, необходими за изграждането на дадена литературна творба. Това се постига с обединение съдържание и форма, и взаимовръзка между съставните им части.
По същия начин и художникът Станимир Видев представя любимия си град, с неговата архитектоника, излъчване, тоналност и силуети в изложба, подредена до 15 юни във варненската галерия "Папийон".
"Пейзажите са портрети на Пловдив, те са правени в Пловдив. Според мен няма никакво значение дали са фигури или къщи. Тази къща от плаката е от 1927 година и имам чувството, че съм рисувал баща ми, защото той е жив и е роден през същата година. Вече е на 96 години и винаги, когато минавам покрай нея, гледам я и я сравнявам с баща ми."
От друга страна е добре заглавието на изложбата "Архитектоника" да се приема само като едно заглавие. Което звучи хубаво, макар че вече не се използва, допълва Станимир Видев.
"Това е скелетът на картината. Изграждането му е трудно. Всеки художник подхожда по различен начин. За да стане една картина трябва да съм в състояние, за мога да съзерцавам пространството. Тук аз нямам нищо конкретно нарисувано. Можеш да видиш само различни планове и едно разбито пространство. Или обект, сложен в пространството. Понякога ме води сянката, хвърлената сянка, защото там става нещо интересно. Всъщност така се изгражда картината. Когато дълго време съзерцаваш, гледаш. И някак си тя става сама."
Град и хора, претворени в абстракциите на Станимир Видев.
Повече за изложбата "Архитектоника" чуйте от автора в звуковия файл.
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..