Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С пенсионери попълват екипите си от Спешната помощ във Варна

Снимка: БГНЕС

Всяка година се повишава възрастта на работещите в Центъра за спешна медицинска помощ във Варна, каза директорът д-р Мая Рашева в предаването "Post Factum". Екипите се попълват и от пенсионери.

"Трудно е, но все пак имаме едно предимство във Варна, защото има Медицински университет и ежегодно, към края на годината, пристигат новите попълнения", обясни Рашева.

По щат в Спешната помощ във Варна трябва да работят девет екипа. От тях седем лекарски и два реанимационни. Поради липса на персонал обаче, работят най-често два екипа по-малко, казва Рашева.

"Някои път са и три екипа, зависи от ситуацията, зависи от дежурството, зависи колко хора ще отсъстват поради най-различни причини, защото и те се разболяват, и те имат нужда от почивка."

Повишава се и натовареността на екипите на Спешната помощ. Една от причините е присъствието на украинските бежанци на територията на Варна. Всекидневно има посещения за украински деца по курортите край града, казва Рашева.

27 май официално е обявен от Европейската асоциация по спешна медицина EUSEM за Световен ден на спешната медицина през 2018 година. Целта на този ден е да се обединят хората и управляващите по света мисловно и да говорят за спешната медицина и спешната медицинска помощ и важността на делото на хората, работещи в тази област на медицината.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ясно и тихо време в неделния ден, с температури до 17 градуса

Днес ще е предимно слънчево, преди обед на много места мъгливо. Отново по-трайни мъгли се очаква да има по поречието на р. Дунав. Ще е почти тихо, по Черноморието със слаб вятър от южна четвърт. Преобладаващи максимални температури между 13° и 18°, в районите с по-трайни мъгли 10°-12°, за Варна около 17°. Вълнение на морето около 2 бала...

обновено на 16.11.25 в 08:24
Тома Биков

Тома Биков: Има една трансформация на международния ред, която може да ни прати в геополитическото нищо

Има една трансформация на международния ред, която може да ни прати в геополитическото нищо. Част от политическия елит не може да осъзнае големите опасности. Ние стоим на границата на западната цивилизация, а това поставя огромни рискове пред нас. Това коментира Тома Биков, народен представител, журналист и политолог в предаването на Радио Варна..

обновено на 15.11.25 в 12:40

Протест във Варна срещу жестокостта над животните

На площад "Независимост" пред Съдебната палата в град Варна се проведе протест срещу жестокостта над животните.  Чуйте повече в прикачения звук: Протестът е официално съгласуван с Община Варна. Той е организиран във връзка със жестокостта, упражнена и довела до смъртта на кучето МАЯ преди броени дни в София.  Ние се присъединяваме към..

публикувано на 15.11.25 в 11:43

Тежка катастрофа взе три жертви на АМ „Тракия“, има промени в движението

Трима души са загинали и един е ранен при тежко пътнотранспортно произшествие на АМ "Тракия", съобщиха от МВР. Инцидентът е станал в 9:06 часа тази сутрин. По първоначални данни катастрофата е станала на км 208+500, в участъка между Стара Загора и Нова Загора. Сблъскали са се два леки автомобила, предава  БНТ. Раненият пътник е транспортиран в..

публикувано на 15.11.25 в 11:33

Мощи на грузинския светец Гавриил Ургебадзе ще бъдат изложени за поклонение във Варна

Лични вещи и икона с мощи на свети Гавриил Ургебадзе пристигат днес в страната ни. Те са изложени в митрополитския катедрален храм "Св. великомъченица Неделя", където в момента българският патриарх Даниил отслужва света литургия. Св. Гавриил Ургебадзе е канонизиран за светец от Грузинската православна църква през 2012 г. Св. Гавриил е живял..

публикувано на 15.11.25 в 10:24

191 от 240 народни представители са имали неоправдани отсъствия от пленарни заседания през октомври

Общо 191 от 240 народни представители са имали неоправдани отсъствия от пленарни заседания през октомври, показва справка, публикувана на сайта на Народното събрание.  Това е ръст с 86 депутати спрямо септември, когато 105 народни представители имаха неоправдани отсъствия. ГЕРБ-СДС е парламентарната група, от която са отсъствали най-много депутати –..

публикувано на 15.11.25 в 09:48
Деница Сачева

Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, каза Деница Сачева

Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, възможностите на бюджета в това отношение са силно ограничени.  Това каза заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева в ефира на Нова телевизия.  По отношение на внесените в Народното събрание три проектобюджета - на държавата, на касата и на ДОО, Сачева каза,..

публикувано на 15.11.25 в 09:43