Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Борисова отваря "Врата към Бер"

„Врата към Бер“ е първият роман на Яна Е. Борисова, той ще бъде представен на 5 юни във Варна. „Създадох Бер в момент на лично освобождаване, когато се отказах от страха да обичам. Създадох Бер силна и едновременно с това уязвима, защото в крехката тъга и чувствителност на всяка жена аз откривам дълбока красота. Посвещавам „Врата към Бер“ на всички нейни читатели, които не се страхуват, че в любовта ще бъдат наричани луди“, пише в края на романа си Яна Борисова. А едно от посланията в историята е „Любовта е време, в което всичко се случва навреме".

"Врата към Бер" е история, която написах като писмо в 70 страници. В писмото обикновено няма диалози. После дойдоха разговорите и историята се превърна в роман от 216 стр. Това все още не ме прави писател. Оставам жената, която чете и разказва истории, разхожда кучето си и обича семейството си“- споделя Яна.

Светлана Вълкова разговаря с авторката в предаването за култура „Гравитация нула“:

За какво е този роман – за любовта, за живота?

По-скоро роман за човека, който живее и в живота си обича. Аз не го възприемам като любовен роман, защото за мен всичко в живота тръгва от любов, после как ще се трансформира тази любов – може да бъде омраза, може да бъде гняв, може да се превърне в безразличие, може да се превърне в липса на желание за живот, може да ти даде два живота или седем, като на котките... Тук всички сме обичали и знаем прекрасно какво е животът и как се вписва любовта в него.

Аз в началото наистина започнах да говоря за тази книга като за книга за любовта. Моят редактор каза: „Не знам защо я определяш така?“. Той има право да каже това, защото знае как обичам, много добре знае какво мисля за любовта. За мен това не е обичайно понятие, което хората остойностиха по различен начин, много от нас я обезценяват, много от нас си мислят, че е само между мъж и жена, а изобщо не е така.

Затова в един момент си дадох сметка, че това не е книга за любовта, не е и книга за живота, защото завършва с края на живота на тази жена. Но дори и в този край има много живот. Читателите се чувстват тъжни не от финала, а от път, по който е минала героинята и от емоциите, които има.

Коя е Бер?

Това е много сладка история. В началото читателите ме питаха „Къде се намира Бер?“. Те мислят, че Бер е място, защото заглавието звучи така – „Врата към Бер“. Това е една хубава метафора, защото всички сме някакво място и някой пътува към нас. Как стига, как влиза, как си тръгва... много прилича на нашето пътуване, човешкото.

„Врата към Бер“ е врата към теб самата. Как я виждаш сега – широко отворена или леко открехната?

Вратата към мен винаги е открехната, тя не е широко отворена. Аз създавам впечатлението на човек, който може да прегърне всеки, но всъщност не съм такава.

Може би трябва да се опиташ да прегърнеш себе си...

Попитаха ме на представянето в Пловдив: „В тази книга има много интересни пътеписи, тя цялата е едно пътуване към човека. Ти къде искаш да отидеш?“. И аз казах: „Много искам да се върна в себе си, защото в момента аз стоя извън себе си.“  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:


Яна Борисова е родена на 15.06.1977 г. във Варна. Завършва специалност "Политология" в СУ "Св. Климент Охридски". Интересите ѝ са свързани с публична реч, предизборни стратегии и кампании. Голямата любов в работата ѝ са 11-те години като водещ и репортер в БНР - Радио Варна. През 2016-та Яна създава Креактив ПР – ателие за ПР и в него определя себе си като разказвач на бизнес истории. През ноември 2021-ва пише своя първи роман, включвайки в него един от най-четените си пътеписи и една любов в Азия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58