Поредно издание, за първи път само в рамките на ден, на античния фестивал "Марционопол - животът в древния град", ще има на сцената на античния амфитеатър в древната римска колония, днес Девня. Езически ритуали, гладиаторски боеве, пазар на роби - понякога далеч по-образовани от днешното поколение, надбягване с легионерско снаряжение влизат в това издание на фестивала.
Мястото е в близост до Музея на мозайките в Девня. Входът е свободен.
Няколко реанакторски групи от България и Румъния ще участват в деня на фестивала - 23 юли, каза за Радио Варна един от организаторите Любомир Любомиров.
Малко хора знаят, че Марцианопол, кръстен според легендата на сестрата на император Траян - Марциана, е всъщност един от най-важните градове в някогашната Римска империя, изграден около карстовите т.нар. Девненски извори. Всъщност Марк Улпий Траян е един от най-успешните римски император, останал в историята със огромното си строителство и впечатляващите победи.
Под неговото управление Римската империя е с най-голяма територия, но по-важното е, че Траян остава в историята като мъдър и умерен владетел. Всеки е чувал за Траяновата колона в Рим - нейно пълно копие (с разгъвки на всяка от сцените - бел.а.) има и в Националния исторически музей на Румъния в Букурещ, или за прохода Траянови врата. Името на император Траян обаче се свързва със построяването на Античния театър в Пловдив.
Макар да звучи невероятно, в Марцианопол, разположен предимно под сегашния девненски кв. "Река Девня", е намерено в началото на XX век едно от най-големите в света съкровища от сребърни монети. Техният брой е повече от 100 хиляди, а повечето са сечени именно в античния Марцианопол.
Градът е бил и столица и на римската провинция Долна Мизия, сочат още историческите извори.
Изненадата в това издание на "Марцианопол - животът в древния град" е демонстрацията на "битката за Марцианопол", както и фокусирането върху легионерския живот. Разбира се, няма да бъде пропусната и една от най-любопитните атракции - пазарът на роби, вкл. на тъщи, допълва Любомир Любомиров.
За първи път обаче в днешна България ще има възтановка на римска сватба - с истински младоженци, на които им предстои да сключат граждански и църковен брак след по-малко от три седмици.
Повече за живота в античния Марцианопол, пресъздаден през 2022 г. може да чуете в звуковия файл.
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт, предаде БНР. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..
Във връзка с провеждане на футболна среща между отборите на ПФК „Черно море“ и ПФК ЦСКА – София на стадион „Тича“ днес, 9 април 2025 г., ще бъде временно преустановено движението на автомобили по следните улици: 1. Бул. „Осми приморски полк“ (пътното платно в посока курортните комплекси) в частта от кръстовището с ул. „Царевец“ до кръстовището с ул...
Дванайсет пожарникари от страната ще подпомагат дейността на пожарната във Варна по време на летния сезон в курортите "Златни пясъци " и "Св. св. Константин и Елена". Това съобщи комисар Тихомир Тотев, директор на Областната дирекция "Противопожарна и аварийна безопасност" във Варна, който присъства на Четвъртия преглед на доброволните формирования от..
Закон за доброволчетвото все още няма. В парламента отлежават няколко проекта. А последните катастрофи – пожари и наводнения, недвусмислено доказаха, че нуждата от регламентиране на доброволчеството е осезаема. Днес в Провадия се проведе четвъртия преглед на доброволните формирования от област Варна. Проявата беше с демонстративно-състезателен..
Първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) се завръща от третата си експедиция до Антарктида на 11 април, съобщиха днес от Висшето военноморско училище във Варна. Той ще бъде посрещнат официално на Морска гара. Очаква се в церемонията да вземат участие вицепрезидентът Илияна Йотова, представители на..
Мащабната областна кръводарителска кампания „Дари кръв! Спаси живот!“, която се провежда под егидата на областния управител реализира днес първата акция в община Долни Чифлик. 25 кръводарители от региона безвъзмездно дариха кръв в помощ на стотици хиляди бебета, деца и възрастни, които се нуждаят от нея, за да живеят! В Долни Чифлик кръводаряването е..
Неправилно боравене с домакински електроуреди е причината, довела до пожара в къща на ул."Кавала" 20 във Варна, при който сериозно пострада 59-годишна жена. Пострадалата е настанена в клиника по изгаряния, с опасност за живота, съобщават от полицията. Припомняме, вчера, около 16.50 часа, е получен сигнал за горяща къща в централната част на града...