Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Марцианопол - животът в древния град" или как се става римски легионер за ден

| обновено на 19.07.22 в 16:10

Поредно издание, за първи път само в рамките на ден, на античния фестивал "Марционопол - животът в древния град", ще има на сцената на античния амфитеатър в древната римска колония, днес Девня. Езически ритуали, гладиаторски боеве, пазар на роби - понякога далеч по-образовани от днешното поколение, надбягване с легионерско снаряжение влизат в това издание на фестивала. 

Мястото е в близост до Музея на мозайките в Девня. Входът е свободен.

Няколко реанакторски групи от България и Румъния ще участват в деня на фестивала - 23 юли, каза за Радио Варна един от организаторите Любомир Любомиров.

Малко хора знаят, че Марцианопол, кръстен според легендата на сестрата на император Траян - Марциана, е всъщност един от най-важните градове в някогашната Римска империя, изграден около карстовите т.нар. Девненски извори. Всъщност Марк Улпий Траян е един от най-успешните римски император, останал в историята със огромното си строителство и впечатляващите победи. 

Под неговото управление Римската империя е с най-голяма територия, но по-важното е, че Траян остава в историята като мъдър и умерен владетел. Всеки е чувал за Траяновата колона в Рим - нейно пълно копие (с разгъвки на всяка от сцените - бел.а.) има и в Националния исторически музей на Румъния в Букурещ, или за прохода Траянови врата. Името на император Траян обаче се свързва със построяването на Античния театър в Пловдив.

"Според Константин Иречек името на победителя на даките Траян придобива толкова гръмка известност между славяните, че той е причислен към славянските богове. В апокрифи като "Ходене на Богородица по мъките" е записано, че в числото на боговете езичниците смятат и хора като „Троян, Хърс, Велес и Перун“ и е налице забележка, че Троян бил „цар“ в Рим", разказва Любомиров.
Траян или Троян, царят с магарешки или кози уши от народната приказка, е митологичен персонаж в южнославянския фолклор. 

Макар да звучи невероятно, в Марцианопол, разположен предимно под сегашния девненски кв. "Река Девня", е намерено в началото на XX век едно от най-големите в света съкровища от сребърни монети. Техният брой е повече от 100 хиляди, а повечето са сечени именно в античния Марцианопол.

Градът е бил и столица и на римската провинция Долна Мизия, сочат още историческите извори.

Изненадата в това издание на "Марцианопол - животът в древния град" е демонстрацията на "битката за Марцианопол", както и фокусирането върху легионерския живот. Разбира се, няма да бъде пропусната и една от най-любопитните атракции - пазарът на роби, вкл. на тъщи, допълва Любомир Любомиров. 

За първи път обаче в днешна България ще има възтановка на римска сватба - с истински младоженци, на които им предстои да сключат граждански и църковен брак след по-малко от три седмици.

Повече за живота в античния Марцианопол, пресъздаден през 2022 г. може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявяват поръчката за строежа на новата сграда на МГ до дни

До края на седмицата цялата документация за обявяването на обществената поръчка за новата сграда на Математическата гимназия във  Варна ще бъде комплектована.  Това каза по време на благотворително събитие на фондация МГ Д-р Петър Бврон  арх. Ива Динева от българските партньори на австрийското архитектурно бюро, които направиха проекта за сградата...

публикувано на 17.12.24 в 21:00
Кметът на Варна Благомир Коцев

Кметът Коцев за срива на Синята зона: Дотук се стигна след противозаконни действия от страна на Община Варна между 2017 и 2022 г.

Синята зона работи. Могат да се изпращат СМС-и на номер 1352, абонаментите също са валидни. Това съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Предстои да възстановим пълната функционалност на системата, която включва ново мобилно приложение и електронни портфейли, посочва той. Гражданите могат да са спокойни, че средствата в електронните им..

публикувано на 17.12.24 в 20:23

В Добрич вдигат такса "Битови отпадъци" с 15 на сто

Увеличение на такса „Битови отпадъци“ прие на днешното си заседание Общинският съвет в Добрич. През месец ноември съветниците одобриха и двойно увеличение на данък „Сгради“. Предложението на кмета на община Добрич Йордан Йорданов беше увеличението на такса "Битови отпадъци" да е с 30%, като при 100% събираемост приходите за местната..

публикувано на 17.12.24 в 17:21

Няма опасност разливът на мазут в Керченския пролив да стигне до наши води

Няма опасност от замърсяване на Черно море в района на нашата изключителна икономическа зона от разлива на мазут в Керченския пролив, след като два руски танкера аварираха там. Това съобщи във Варна флотилен адмирал професор Калин Калинов, началник на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". Центърът в учебното заведение провежда от..

публикувано на 17.12.24 в 15:54
Снимката е илюстративна.

Жители на село Долище започнаха петиция с настояване за ремонт на пътя до Варна

Жителите, гостите и собствениците на имоти в село Долище, отправиха официална петиция до кмета на Варна, Благомир Коцев, с настояване за спешен ремонт на опасен участък от път VAR 2028 (Долище-Варна). Става дума за ключова пътна отсечка от 2,3 км, която започва веднага след кръговото кръстовище в посока село Долище и е част от републиканската пътна..

публикувано на 17.12.24 в 15:47
Село Венелин, състояние на улица

Тема с продължение: Засипват с чакъл дупките по улица в село Венелин след Нова година

Отсечката в лошо състояние в село Венелин, община Долни Чифлик, за която сигнал в редакцията на Радио Варна подаде Валентин Димов, ще бъде засипана с чакъл в началото на следващата година. Това уверение даде кметът на община Долни Чифлик Красимира Анастасова след направена проверка. Тя потвърди нуждата от ремонт на участъка, но посочи, че в края на..

публикувано на 17.12.24 в 14:38

Отиде си Станка Димитрова - дългогодишен главен уредник на Музея на Възраждането във Варна

Отиде си Станка Димитрова – историк, дългогодишен главен уредник на Музея на Възраждането във Варна, дни преди да навърши 77 години. Поклонението е на 19 декември, четвъртък, от 13 часа в ритуалната зала на Централните гробища във Варна.   Поклон пред светлата ѝ памет!

публикувано на 17.12.24 в 13:02