Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да отглеждаме правилно красиви орхидеи?

9
Снимка: Pixabay

През последните години почти във всеки дом или офис се отглеждат поне по една или две орхидеи. Отглеждането на красивите цветя е доста лесно, ако  се изпълняват стъпките за това правилно. Кой са най-честите грешки при гледането на орхидеи и в какво се крие тайната на богатите цветоноси?

Отговорите потърсихме от Искра Сотирова - един от основателите на Първото орхидеено общество в България, което се занимава с изкуството за отглеждане на орхидеи вече от шест години.

Цялото интервю с нея, чуйте в прикачения звуков файл:

Фаленопсисът е един от най–разпространените видове орхидеи. Това се дължи на сравнително лесното му отглеждане в домашни условия, продължителния период на цъфтеж и разбира се поразителната му красота.
Когато си купим растение от магазин, първото, което трябва да направим е да го пресадим, категорична е Искра Сотирова. Пред микрофона на Радио Варна тя обясни, че производителите целят бърза печалба от богато цъфнали орхидеи и използват нискокачествени субрастри, много ензими и химикали, за да е готово цветето точно за определен повод в търговската мрежа.

Дори и с цвят, не е проблем растението да бъде присъдено. Орхидеите обичат светли места, но не и директната слънчева светлина.

Хубаво е поливането да е с мека вода, а не директно от чешмата. Това важи особено много за Варна, защото водата ни е силно варовита, каза Сотирова.

За цветята от вида Фалеанопсис е задължителна прозрачната саксия. 


"Орхидеята обича движение на въздуха, да има проветрение. Голяма част от заболяванията, които проявяват, се дължат на застоял въздух.", категорична е Искра Сотирова.

Друго важно правило е цветето да не бъде местено. Както в природата вирее статично, така и в домашни условия е желателно да не бъде местена или завъртано, обясни още тя.

Специалистът посъветва наторяването на орхидеите да бъде по-често, но в по-малки количества от оказаните по опаковките на торовете.

"Може да се отреже цветоносът до долу, когато всички цветове са прецъфтели, може да се отреже и част от листо, което е тръгнало да покафевенява. Корените не се режат.", допълни още Искра Сотирова. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен бал събира средства за талантливи деца от Добрич

Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..

публикувано на 22.11.24 в 06:30

Отбелязваме Международния ден на корейската туршия кимчи

На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..

публикувано на 22.11.24 в 06:22

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18