Втора семейна двойка от защитения вид египетски лешояд е забелязана тази година в района над Провадия. Това каза за Радио Варна Меджнун Адемов, сътрудник към Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/, който живее в Провадия и дълги години са грижи за птиците, които гнездят в района. Екип на БДЗП е обходил района на скалните ниши, за да открие дали двойката е направила гнездо, но не са открили такова. Това означава, че най-вероятно става въпрос за съвсем млада нова двойка, която наскоро се е събрала като двойка, тепърва ще се установява и ще търси място за гнездене, каза още Адемов.
Провадия е известна с това, че е предпочитано място за египетския лешояд, който се връща у нас всяка пролет заедно с щъркелите и лястовичките. Повече от 10 години в скалите над града гнезди двойка лешояди, която любителите на защитения вид могат да наблюдават благодарение на монтирана камера в гнездото. И тази година основната двойка има две яйца, като първото бебе лешоядче се излюпи на 30-ти юни. Всеки момент се очаква да се излюпи и второто, каза Меджнун Адемов. Обикновено египетските лешояди се радват на едно пиленце, рядко им се излюпват две и това е максималният брой бебета, които отглеждат.
Винаги е вълнуващо когато се излюпи малко лешоядче и дори толкова години по-късно се вълнувам само при вида на кръжащ над Провадия лешояд от защитения вид, сподели още Адемов. Според него фактът, че птиците в района над Провадия се увеличават означава, че средата се подобрява и е благоприятна за тях. Той смята, че едва ли ще се върнат онези години, когато в града на Крепостта Овеч всяка пролет са се връщали около 30-тина птици, но е радостно, че сега ги има макар и много по-малко.
Меджнун Адемов е в основата на изграждането на Информационен кът за опазване на египетския лешояд край провадийското село Староселец. Той беше изграден миналата година като част от проекта „Нова надежда за египетския лешояд“, който обединява организации и институции от 14 страни от Балканския полуостров, от Близкия Изток и от Африка. Мястото не е избрано случайно. Там всяка събота и неделя отдъхват хора от цяла Североизточна България. Днес те могат да се запознаят с живота на египетския лешояд благодарение на информационни табла поставени в построената беседка за отдих. В района има чешма, която беше възстановена и върху която сега е поставена фигура на египетския лешояд. В облагородяването на мястото доброволно са се включили местни фермери и бивши ученици на Меджнун Адемов от ПГСС "Земя" в Провадия, където той преподава и в момента.
Чуйте повече в прикачения звуков файл:Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..