Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На село" в Левски

51
с.Левски
Снимка: Д.Дончева

Няма нищо по-хубаво от това човек рязко да смени обстановката по време на работната си седмица и от шумния и задушен град, за около 25 минути да се отзове в тихо и прохладно село. Точно това направихме с главния инженер на Радио Варна Румен Радев, с когото гостувахме на жителите на село Левски, община Суворово.

Село Левски се намира на високо и равно място в източната част на Дунавската равнина. Суворово е на 8 километра от него, а Варна на около 25 км. Историческите справки сочат, че е основано през 1823 година. Старото му име е Чатма, което означава извор. Името  му е променено  през 1934 година. Според предания,  които местните жители разказват и днес, Васил Левски е преминавал през селото. Срещал се е с човек на име Липчо, който заедно с него тръгнал към Силистра, с два оседлани коня. 

Днес в центъра на селото има голям паметник на Апостола на свободата. Пред него постоянно има свежо букетче цветя. Поставя го една от жените, която се грижи за чистотата около паметника, църквата и кметството.


Като в повечето села и през Левски преминава главен път. Движението е  натоварено с много коли и камиони, но местните са свикнали с шума. Всъщност нямат много голям избор, защото единственият им магазин се намира точно на пътя, а на масичките пред него е сборният пункт на местното население. Напазаруват, поседнат, погледат минаващите коли, поприказват си и се приберат. До следващото пазаруване, когато се виждат отново.


Макар и за кратко, да се срещне с екипа ни дойде и англичанинът Стивън, който както сам каза знае много малко български език и ще каже само това, което знае. Стивън е от Нотингам и живее в село Левски от 16-сет години. Идва в България само през лятото, а зимата си отива в Англия. Харесва му тук, защото селото е хубаво и спокойно, лятото е слънчево и горещо, а хората са дружелюбни.


Преди пандемията местните жители често са се събирали. Имат пенсионерски клуб, който днес стои заключен. Причината – по-малкото останали възрастни хора през последните две години. Притеснението от зараза отчуждава хората и те се виждат само пред магазина, когато отиват да пазаруват. Събират се и пред пощата, когато раздават пенсиите.


Следващият разговор е с Илия Петров, на 74 години, който се занимава със земеделие от малък. Той споделя, че хората на село работят непрекъснато и без почивка, но пък след като свършат работа имат щастието да седнат на двора и да си починат на спокойствие.




В село Левски има само един хранителен магазин. В него работи Анета.

Последният разговор в предаването „На село” е с кметския наместник на село Левски. Той се казва Кирил Иванов и е на 36 години. Левски е селото на майка му, а днес вече семеен с две деца, той го избира за роден дом пред големия град. Кирил Иванов е кмет за първи път. Съгласил се е, защото иска да направи живота в селото по-добър за всички.



Живот на село избират все повече млади семейства. Предпочитано място е и село Левски, в което хората са дружелюбни, гордеят се, че са само българи, помагат си и се уважават.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейзажи от Варна

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 8 май

Поредна серия от дни на безводие в с. Рогачево. За това ни сигнализираха постоянно живеещи в това населено място, които са на сухо от началото на месец май. Причината според тях е старата ВиК инфраструктура и невъзможността да се изгради нов водопровод, за да бъдат включени в него живеещите в района. Репортаж; Репортаж на Мартин Николов от..

публикувано на 08.05.24 в 06:01

"На светло" на Гергьовден

Жителите на варненското село Кичево празнуват Гергьовден с курбан за здраве. В църквата в селото, която е на 167 години, се отслужи света литургия. От 5 часа тази сутрин в двора на храма се вари курбан. Отговорник всяка година по приготвянето му е Пламен Георгиев. Не е местен, не е и именик, но почита Свети Георги и вярва, че българският  борбен дух..

публикувано на 06.05.24 в 14:00

НОВИЯТ ДЕН на 6 май с Иван Барбов

Христос Воскресе! Минути след изгрева на слънцето на Гергьовден, сутрешният екип на Радио Варна ви кани да отбележим заедно празника на любимите честоти. Тримата ефирни юнаци Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Петър Венков ще заситят апетита на ранобудните слушатели с богато „радиоблюдо“ от интересни теми и ефирни..

публикувано на 06.05.24 в 06:13

В „Гравитация нула“ на 3 май

„Гравитация нула“ – 3 май 2024 година с Мартин Николов -   Църковните песнопения и съвременността – разговор с диригента на формация „Светоглас“ Милен Иванов; -   За Кафка и неговите „Метаморфози“ – радио лектория на Лиза Боева и Ицко Финци; -   Сборникът „Възкресения“ – повече от Благой Иванов; -   Професор..

публикувано на 03.05.24 в 13:06

"Новият ден" на Разпети петък

За смисъла на Разпети петък ще ни припомни отец Ясен Шинев, а значението, което откриваме в Благодатния огън ще научим от разговора на Даниела Стойнова с варненският митрополит Йоан.  Колко свободни са медиите? В Деня на свободата на печата говорим с журналиста Спас Спасов.  В навечерието на великденските празници признателни пациенти и..

публикувано на 03.05.24 в 06:55

НА СВЕТЛО на 2 май с Валерия Василева

Репортерска проверка за обработката на тревните площи във Варна. Традициите за Великден в село Солник, община Долни чифлик. В рубриката на БНР „Европа – ново поколение“ ще чуем земеделци от Благоевградския регион за проблемите в бранша и очакванията към евроинституциите.   Пламен Узунов - вече добре познат на слушателите ни..

публикувано на 02.05.24 в 13:25
Пейзажи от Варна

НОВИЯТ ДЕН на 2 май, сряда

Трявна е едно от любимите градчета на мнозина. То е събирателен център на хора от големите градове, решили да забегнат в тих и наситен с история район. Няколко са местата, които не трябва да пропускате да посетите, когато се отправите към Трявба – единственият Музей на иконата у нас, както и Музеят на дърворезбата, а от миналата година и на..

публикувано на 02.05.24 в 06:00