Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцовата формация RiO Crew отбелязва десетата си годишнина с голям спектакъл

"Best of RiO" събира 20 емблематични хореографии и над 50 танцьори на сцената на ФКЦ-Варна

Снимка: Юлиян Василев

RiO Crew е екип от танцьори, чийто фокус е стрийт културата, и по-конкретно модерните течения в танците. Събират се преди 10 години и до днес през репертоара им са преминали десетки хореографии, всяка от които разказва отделна история. Двадесет от тях ще бъдат включени в големия танцов спектакъл "Best Of RiO" на 2 юли от 19:30 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна.

RiO Crew са единствените български танцьори, представяли България на световното първенство по хип-хоп танци „HHI Las Vegas” в две поредни години. Създавали са хореографии за множество родни звезди, както и за „златните момичета” от олимпийският ни отбор по художествена гимнастика за благотворителна кампания на UNICEF. RiO Crew водят танцови групи за деца и възрастни във Варна и в София и помагат на стотици любители на изкуството да откриват нови приятели и да водят активен начин на живот и да развиват успешно своя талант.



Създатели на формацията са Радостина Точева и Олга Голант. Те са и преподаватели с дългогодишен опит в най-голямото училище по танци в страната - The Center. В предаването Улица "Събота" Радостина Точева разказа повече за предстоящия спектакъл.

Подготвяме това събитие от три месеца, но зад него стои десетгодишен труд. Ще представим двайсетте най-добри хореографии, които сме изработили през този период. Всяка една от тях представлява вълнуващ разказ, а целият спектакъл ще бъде една експлозия за сетивата. Той е съвкупност от няколко изкуства: танци, музика, актьорско майсторство, драма, хореография... И комбинацията от всички тези неща предизвиква много повече еуфория у хората дори и от един голям концерт.

Какво се промени за тези 10 години - в танците, във вас самите, във вашия екип?

Припомняйки си една хореография от 2012 г., физически и психически се връщам при 20-годишната Ради, която не е много сигурна какво точно прави. Самите хореографии са като капсули на времето, съхраняващи състоянието ни в момента, в който са създадени. И всъщност по време на спектакъла те ще покажат как сме се променили през тези 10 години.

Разкажи повече за The Center!

The Center е училище по танци, създадено през 2002 г. от Георги "Goosh" Енчев, който е мой учител, възпитател, вдъхновител и всичко останало. Попаднах в залата му, когато бях на 15, и до такава степен бях запленена, че исках да живея денонощно там. The Center буквално се превръща в твой дом - училището има цялостна грижа за теб, а не просто те учи да танцуваш. Това е мрежа от школи в 5 български града, която включва голям брой хореографи и танцьори.

Какво мислиш за съвременната градска култура в България?

В България сме научени да посещаваме театри, концерти, изложби, музеи, но дори не разбираме, че се случват и танцови спектакли. А те се случват и са изключително впечатляващи! Танцовото изкуство у нас е крайно подценявано и това затруднява развиването на този елемент от градската култура.

Защо танцуваш?

Това е моят начин на живот и дори не мога да си представя да не танцувам. Това е моят начин да се изразявам и да бъда себе си.

Целия разговор с Радостина Точева чуйте в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладка поезия с вкус на море тръгва от Балчик към Бургас до София

Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..

публикувано на 17.02.25 в 14:04

"Конклав" - големият победител на наградите БАФТА

"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..

публикувано на 17.02.25 в 10:45

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38

Започна приемът за участие в 34-тия младежки поп-рок конкурс „Сарандев“

Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.

публикувано на 15.02.25 в 14:38

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30