Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненски учени работят по проект за цифров двойник на Световния океан

| обновено на 06.07.22 в 07:16

Варненски учени от Техническия университет (ТУ) работят заедно с още 55 партньори от 18 държави на 3 континента по проект за цифров двойник на Световния океан. Това съобщи за Радио Варна проф. Тодор Ганчев, зам.-ректор на ТУ.

Проектът се нарича ILIAD /"Илиада"/, по него се работи от февруари 2022 г. Той обхваща пет морета и Северния Атлантик. Варненският екип разработва концепцията за създаване на цифров двойник на Варненския залив, плавателните канали към Варненското езеро и пристанище Варна. От ТУ Варна ще създадат прототипни технологии, които използват добавена реалност и автоматично оценяване на риска. Целта е да се подпомогне корабоплаването при неблагоприятни метеорологични условия.

Сензори в реално време ще замерват и показват данните от околната среда, пояснява Ганчев.

3D моделът на морето пресъздава всички течения, ветровете и посоките им (т.нар. Роза на ветровете), шумът и пр. фактори, като всички те ще се управляват посредством AI (изкуствен интелект).

В началото на юни, ТУ Варна беше домакин на третото издание на BIA-2021 Международна конференция по биомедицински иновации и приложения, която представи оригинални разработки в областта на биоелектрониката и иновациите в биомедицинското инженерство, приложения на т.нар. интелигентен  (smart) текстил, иновативните материали в биомедицината, изкуствения интелект.

Не малка част от тях се създават в първата у нас научно-изследователската лаборатория по изкуствен интелект (AI), разположена в университета.

Т.нар. умен (smart) текстил е бъдещето, разказва още проф. Ганчев. На практика, това е текстил, в който се вграждат сензори, които замерват моментното състояние на човек. Дрехи от подобен текстил могат да се използват от спортисти, работещи във високорискови професии като пожарникари, военни, медици и др.

Още за иновативните разработки и проекти на варненските учени в областта на биомедицината и биоинженерството, колко близо или може би далеч сме от утопичния свят на "Матрицата" или колко интелигентни системи можем да понесем като цивилизация, чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" отбелязва своята 75-годишнина

Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на  два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1.  Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..

публикувано на 06.02.25 в 14:21

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58

Откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан

Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..

публикувано на 05.02.25 в 07:03