Времето е разкошно за плаж, затова отиваме в селото с най-голяма плажна ивица в България: Шкорпиловци...
Мястото е едно от най-добрите за практикуване на сърф, уиндсърф и кайт по нашето Черноморие.
Намира се само на 40 километра южно от Варна.
Пътят е приятен до там, в някои участъци преминаваме през тунел от зеленина и прохладна сянка.
Името Шкорпиловци е дадено в чест на чешките изследователи Братя Шкорпил.
В близост до селото има останки от четири антични селища.
За съжаление няма туристически достъп до тях.
В това предаване ваш екскурзовод ще бъда аз Ваня Славова, но... не съм сама..., а с огромната подкрепа на Иван Тасев - звукорежисьора, който ще направи звука мелодичен с песните, които избира специално за вас!
Може да ги чуете в ефира от 9 до 10 часа тази събота...
А предаването и срещите със събеседниците в прикачения звуков файл:
Четири жени и двама мъже работят в поддръжката на Шкорпиловци.
Има и специален екоавтомобил. Доставен чрез европроект от общината.
За трети мандат кмет на село Шкорпиловци е Атанас Кателиев, който сподели, че всяка година поетапно се правят по две нови улици.
Изградена е алея, която свързва селото с морето, с централния плаж.
Подменено е осветлението. Ще бъде направен и парк за отдих.
Постоянно пребиваващи в Шкорпиловци са 700-800 души, с вилната зона броят се увеличава до 1000.
Проблемът си остава липсата на пречиствателна станция с канализация.
Населението се издържа основно с туризъм и в делничен ден свободно реещи се хора почти няма в центъра.
Има обаче детска градина, която работи и през летния сезон.
Кристина Кръстева е секретар на читалище "Пробуда".
Там съществува певческа група, която обхваща младежи; групата за възрастни се е разпаднала вследствие на проблемите покрай коронавируса през последните две години.
Традиционно първата седмица на август е определена като "Седмица на морето" в Шкорпиловци с богата празнична програма.
Има здравна служба и личен лекар, който посещава селото всеки четвъртък.
На мястото на хотел има изграден Дом за стари хора.
В него към момента живеят 50 души, като са налични и свободни места за настаняване, заяви санитарят Николина Николова, която работи там от три години.
По двама-трима са настанени в стая.
В Дома се настаняват и хора с деменция..., защото няма кой да ги гледа.
В селото има църква.
И паметник на чешките изследователи братя Шкорпил.
На 12 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR). Представяне на новия албум на ANOTHER DAY "Retrospection" – гост в студиото Станислав Николов. Разговор с Петър Кръстев за новия сингъл на LORDS"Звезден шепот". Сава Свиленов ("Perfect Storm Events") за..
Честит празник от следобедния екип на Радио Варна! Православната църква почита Свети Георги Победоносец – мъченик за християнската вяра, светецът-войн и покровител на военните съсловия, помощник във войните. От 1880 година денят е Празник на българската армия и Ден на храбростта. Гергьовден е традиционен празник за животновъдите, свързан с..
На 5 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Jim Müller (KISSIN’ DYNAMITE и LEAGUE OF DISTORTION). Представяне на дебюта на UNINIE "Безвремие"– гости в студиото Николай Велев (MALTWORM, HISTORIAN, ZIMA) и Антон Андонов (MALTWORM). Разговор с Ивайло Тодоров за новия сингъл на CHAPLIN'S DREAM "Trapped in Eternity"...
В „Алея Култура“ на 5 май с Мартин Николов - „P.S.“ – изложба на Милко Божков; - „Фрагменти от една мечта II“ – изложба на Димо Колибаров; - Нощ на музеите и галериите – Нели Вълчева от фондация за изкуство „Йордан Петков“; - Преводачът и телевизионен водещ Георги Ангелов; - Добромир Славчев за..
На 28 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Niels Löffler (ORDEN OGAN). Представяне на новия албум на ENGINEER OF DEATH "Forced To Stay Here" – разговор с Марин Вълков, Кристиан Василев и Антонио Кънев. Георги Георгиев, Мартин Драгозов и Николай Константинов за дебюта на LAMPA INC. "Малък свят". В предаването ще звучи музика..