Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелар: Яжте мед, за да сте здрави, не го търсете, чак като се разболеете

На 8 юли почитаме Св. Прокопий - закрилник на пчелите и пчеларите

4
Цветелина Балчева
Снимка: С. Спиридонова

На днешния ден - 8 юли, Българската православна църква отбелязва Деня на Свeти Прокопий, който е един от покровителите и закрилници на пчелите и пчеларите. Как отбелязават празника и защо пчеларството е медитация, разказа пред микрофона на Радио Варна Цветелина Балчева - пчелар с над 20-годишен опит, която заедно със семейството й се грижат за два пчелина, единият в Северна България в Лудогорието, а другият в Южна България - в полите на Родопите. 

Семейство Балчеви създават и преработвателен цех в Пловдив, с който разширяват дейността си. Освен мед и пчелни продукти, произвеждат и много комбинирани пчелни елексири като мед с канела, мед с джинджифил, мед с куркума, комбинации на мед с ябълков пектин и различни видове ядкови тахани. Пчеларите произвеждат и козметика на основата на пчелни продукти, създадена по специални разработки с професионални технолози.

Как отбелязвате днешния празник?

Това, което аз лично правя, когато имам време, е да занеса мед в църквата, който да бъде осветен. Имаме и практика в нашите магазини - носим по-малки опаковки, които подаряваме на клиентите ни. Свети Прокопий е малко по-непопулярен в нашите среди. Ние сме може би единствените, които имаме двама покровители (Свети Прокопий и Свети Харалампий). Ценим днешния ден, носим от новия изваден мед от тази година като символ за успешна година, с пожелания за здрави пчели и здрави пчелари, за да го има меда.

Кой е най-ранният мед, който извадихте вече?

От няколко години насам най-ранният мед е медът от рапица в България. След това вадим акацията, липата, лавандулата и т.н.

Освен мед, предлагате и природни средства за лечение. Хората сякаш все повече търсят натуралните продукти?

Много държа и обичам да казвам, че медът не е лекарство, а е храна и на това се мъчим да научим нашите клиенти - да го ядат, когато са здрави, за да са здрави, а не да го търсят, когато се разболеят. А по отношение на останалите пчелни продукти имаме всичко, освен пчелната отрова. Само там още не сме се специализирали. Пчелите не произвеждат абсолютно нищо вредно, дори и труповете на умрелите пчели имат полезни свойства. Пчелният прашец, прополисът, пчелното млечице имат съответните лечебни свойства, но те по-скоро трябва да се тълкуват като хранителни добавки, а не като лекарствени средства.

Билковите и природни средства действат с натрупване в организма?

Да, точно така, трябва по-дълго време да се консумират тези продукти, за да има някакъв лечебен ефект, защото това не е хапче, което да изпиете и да ви мине главата.

Какво за Вас е пчеларството? Какво Ви носи това?

Аз винаги съм казвала, че пчеларството е болест. Това е вирус, от който ако не си заразен, не можеш да бъдеш пчелар. Ако трябва с една дума да го определя, когато съм на пчелина - аз медитирам.

Цялото интервю с Цветелина Балчева, чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00