Светлана Вълкова ни среща с Ганка Филиповска, която наскоро издаде сборника с разкази „Хубавата Холмиер“. Тя е родена във Варна, но в момента живее в Англия. Работи като редактор. Издала е книгите „Сонет 130” и „30 щриха за любовта”, които определя като доста драматични.
„Хубавата Холмиер“ е по-различна от предишните творби. Събира в себе си 20 разказа. Заглавието е вдъхновено от скулптурата на Огюст Роден - „Тази, която беше хубавата Холмиер”, чиято идея била взета от поемата на Вийон за Красивата Холмиер. Филиповска споделя, че вижда тази скулптура, когато е на 17 години и остава силно впечатлена. Роден пресъздава руините на красотата. Образът на Холмиер - символ на красотата някога, но представена в нейната старост, се запечатва в съзнанието й.
Книгата е изпълнена с комични ситуации, в които са преплетени много литературни препратки към древногръцки митове, към староеврейската, древноегипетска и източната поезия. Книгата е сатирична, като основният похват е самоиронията. През целия процес на писане авторката иронизира себе си и дава на всеки герой част от своя живот. По-лесно е да гледаме през комичната страна на абсурдните ситуации, в които ни поставя животът.
Лекото перо на Ганка Филиповска предлага шеметно бягство от шаблонното всекидневие - в двайсетте разказа, поместени в сборника, се преплитат смях и сълзи, комедия и трагедия, реалност и абсурди, за да изваят образа на живота такъв, какъвто е, или какъвто би могъл да бъде при по-добро стечение на обстоятелствата.
Ще се запознаете с ангела, който продължава да пише поезия; с двамината поетични спестовници; с шивача, неспасяем ценител на женската прелест; с домакинята, роб на последния моден писък; с провинциалиста и столичанина, вкопчени в люта схватка; с папагала любовен корифей; с падналия грифон; с бобовото растение психотерапевт и с цветята в екзистенциална криза; с кралската наследничка от селския двор и с много други ярки образи в тази шантава амалгама от реалност, мит и фантазия.
Писателката сподели, че обмисля драматичен роман за българка, която от Лондон се връща в родния си град, но дотогава да се забавляваме с „Хубавата Холмиер“.
Повече за книгата чуйте в интервю на Светлана Вълкова с Ганка Филиповска:
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..