Повече от две години сдружението Пространствата на Варна/VarnaSpaces работи по проекти, които целят превръщането на Варна във все по-пешеходно достъпен. Най-лесният начин един град да заживее е да върнем децата на улицата, коментират за Рaдио Варна архитектите Венцислава Недялкова и Максим Недков от сдружението.
Понастоящем от VarnaSpaces работят по идея за „опешходяването“ на ул. „Охрид“.
Варна има огромен потенциал да се превърне в град с мрежа от пешеходни пространства в историческото ядро – с археологическите си обекти, музеи, галерии, площади и градинки, посочва Недялкова и допълва, че най-големият фокус при това са децата.
Там, където има деца, има игра, смях, родители, баби и дядовци – създава се общност, опознават се съседите.
Там, където съседите се познават помежду си, много бързо се стига до облагородяване на районите, развитие на малки бизнеси, допълва Недков.
По думите му, формулата е особено приложима в райони извън централните градски части. Така през 2016 г. правят градските власти в каталунската столица Барселона. Терминът, който се използва за това е "суперблок".
Извън готическият център определят няколко зони с успокоен трафик – за преминаване само на автомобили на живуще в района. Така зоните се превръщат в социалните ядра на кварталите.
Екпериментът се оказва успешен и започва да се прилага и в много други градове.
Повече може да чуете в звуковия файл.Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..
2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..