Варна е един от градовете в страната с най-голяма заболеваемост от Covid-19. Морската столица е вече в жълтата зона, но въпреки това, на този етап не се предвиждат нови противоепидемични мерки.
Носенето на маски на закрито е с пожелателен характер. Така е и в автобусите от Градски транспорт. Хората с маски там са рядко срещана гледка. Спазването на дистанция също е трудно постижимо, особено когато автобусът се препълни. Към тази картина можем да прибавим жегата, пътниците, които затварят прозорци, защото им е хладно, както и кашлящи и кихащи хора без маски. Всички тези неща будят притеснение у някои граждани, пътуващи с градския транспорт, но има и такива, които не се страхуват да се возят без предпазна маска. Не се притесняват и ако някой кихне или се закашля. Това е изводът от анкетата, която проведохме сред варненци на няколко спирки в центъра на града.
"Винаги си нося маска в чантата и си я слагам в автобуса, тъй като имам три внучета вкъщи и трябва да мисля и за тях", коментира възрастна гражданка. Друг варненец заяви, че често прави забележка на кашлящи хора без маска в автобуса, но това не дава резултат.
"Не сядам на седалките, а се возя прав, тъй като така по-лесно мога да се изместя", каза още той.
"Не се притеснявам. Дори и да кашлям, не бих сложила маска. Имам си собствена позиция по въпроса. Преболедувала съм. Знам, че ваксинираните също могат да пренасят заразата и не мисля, че маската може да помогне с нещо", коментира варненка, която скоро се е върнала от Италия.
"Въпреки повишението на случаите, не се притеснявам да се возя без маска", заяви друг гражданин, който беше категоричен, че не се страхува от нищо.
"Ако се закашлям, ще се изместя. Не мисля, че ако човек се закашля, това означава, че е болен", заяви младо момиче на спирката.
Чуйте анкетата на стажанта Алекзандър Ковачев:
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..