Снимка на царското семейство на битака във Варна. Оттам идва вдъхновението на варненеца Антони Боксеров за интериора в неговия бръснарски салон. То прераства в любов към епохата и мечта – някой ден на стола му да седне самият Симеон Сакскобургготски.
Времето минава и колкото по-често чува от хората, че това няма как да стане, той все по-силно се мотивира. И така, до деня, в който прави решителната крачка – пише официално писмо:
"В един хубав ден докато работех ми обявиха две дати, в които мога да отида до София, до двореца. После бях много развълнуван, не можех да продължа да работя, трябваха ми едни 20 минути да се освестя, защото видях че това ще се случи. И на 5 май бях там", разказва Антони.Антони Боксеров разиграва в главата си срещата хиляди пъти. Не е от хората, които имат изобилие от официални костюми, затова взима под наем. Освен костюм, наема и кола.
"Преди самата среща пулсът ми беше в гърлото, трудно говорех, имах буца, но в момента в който той ме посрещна и ми даде знак да седна на неговата масичка в кабинета му. Там е много спокойно, много тихо, невероятно е и това нещо много ме успокои. Изпих една чашка вода и се почувствах все едно съм на гости на мой роднина."
Разговорът между двамата продължава 40 минути. Темите са най-разнообразни - някои всекидневни, други по-сериозни или просто добри спомени:
"Понеже моят салон е направен в бивша хлебарница и аз като малък съм пазарувал от нея. И така му споменах, че сега аз оттам си вадя моя хляб. В тази връзка той ми каза - знаеш ли Втората световна война, когато почти никъде нямаше бял хляб, много добре си спомням как в двореца дойде камионът с белия хляб. Той каза, че много добре помни цвета му, мириса му, даже са го яли на самата ограда. Толкова е странно да видиш Негово величество да говори за хляб."
Двамата си разменят и подаръци – Антони носи на своя домакин будилник на близо столетие с лика на Симеон Сакскобургготски и неговата сестра Мария Луиза. Варненецът пък може да се похвали с книга на Борис Трети и снимки на царското семейство, които ще сложи в салона си. За Антони Боксеров датата 5 май завинаги остава в съзнанието му:
"Беше като във филм. В кабинета му зад него стои портретът на баща му, на майка му. Беше сюрреалистично. Най-близокото е да пиеш чай с кралица Елизабет. Аз тогава пих вода, понеже пулсът ми беше висок. Така мога да го сравня."
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..