Движението на автомобили в морската градина във Варна ще бъде преустановено, когато се промени приетия през 2012-та Общ устройствен план.
Днешната визия на крайбрежната алея във Варна, без автомобили, от години е мечтана от всички жители на морската столица, както и от гостите на града. Едва ли има друга крайбрежна алея по света по която да се движат едновременно моторни превозни средства и пешеходци. Освен това противоречи на всякакви законодателни норми.
Според Стела Николова обаче, това е малка стъпка към голямата цел- варненци да извоюват изменения в ОУП на Варна и Приморски парк отново да стане цял. „Той беше разделен с приетия през 2012-та общ устройствен план от управляващите в момента Община Варна и подписан от техен министър”
Стела Николова, допълни, че реституцията не дава право на строеж. Така тя отговори на депутата от ГЕРБ Павел Христов. В предаването „Позиция” той заяви, цитирам „приватизацията и реституцията която позволи застрояването на морската градина, беше извършена от политическа сила, която сега е част от управляващата коалиция”.
Вина имат хората давали разрешения за строеж и хората след тях, които не успяха да организират буферни паркинги. Особено в кв. "Чайка", където вместо да се вдигат архитектурни безумия, можеше да бъдат изградени паркинги, а варненци да си върнат парка. Депутатите от ГЕРБ казаха, че Морската градина е държавна собственост. Да, тя е такава, но е предоставена за стопанисване и управление на общината, така че, грижа е на г-н Портних да осигури безпрепятствени разходки на варненци и гостите на Варна по алеите. И да, става дума за алеи, а не улици. И по тях не могат да се движат автомобили.
Стела Николова допълни, че трябва да се приеме и паркоустройствен план, за да няма съмнение, че това е зона за пешеходци и за отдих. Според нея, сега само в интернет може да четем, че Приморски парк се простира от Морска гара до резиденция „Евксиноград”, но реално това не е така.
Бившият депутат от 45-тото и 46-то Народно събрание се обърна и към собствениците на имоти в Морската градина, като каза, че те имат привилегията да живеят в парк, но привилегиите си имат и ограничения. И те трябва да се припомнят. Според нея, собствениците нямат вина, вината е на тези които са дали разрешение за строеж. „Живущите там обаче, нямат право да изискват всички останали граждани да се съобразяват с тяхното право за достъп с автомобили. Има обществен интерес и тези собственици биха се съобразили с него ако имаха алтернатива. Такава обаче нямат, не им беше предоставена”- каза Николова. Тя поясни, че управляващите от ГЕРБ са имали много възможности да предоставят такава алтернатива- като изкупуване на имотите или замяна. Според нея обаче единственото което са правили е имитация на борба с движението на автомобили в парка.
Тя припомня, че последната заповед на кмета Иван Портних, която Върховния административен съд отмени има интересна съдба. Макар и започнал процедура за приемане на генерален план за организацията на движението, Портних не изчаква процедурата да бъде завършена. Така заповедта пада лесно в съда. Николова каза, че такива процедурни хватки уж удовлетворяват обществения интерес, но всъщност правят точно обратното.
(цялото интервю може да чуете в прикачения файл)Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..