Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват паметник на Васил Левски в Бяла

Снимка: Сияна Спиридонова

Днес, навръх 185-тата годишнина от рождението на Васил Левски в град Бяла с официална церемония ще бъде тържествено открит паметник на Апостола на свободата. Монументът е издигнат на площад „Европа“, пред сградата на читалище „Пробуда – 1928“. Паметникът на Апостола в Бяла е изграден в рамките на проект „Изграждане на съоръжения за туристическа инфраструктура“, финансиран от Програма за развитие на селските райони. Автор и скулптор на монумента са Николай Нинов и Дишко Дишков.

Повече за изграждането на паметника, чуйте в прикачения звуков файл от Десислава Златева – директор на дирекция „Инвестиционна политика, туризъм, култура, младежки дейност и спорт” към Община Бяла и кмета на Бяла инж. Пеньо Ненов:

В тържествената проява тази вечер ще участват Представителният духов оркестър на Военноморските сили. Ще бъде отслужен водосвет за освещаване на паметника. В програмата е включен и кратък поетично-музикален рецитал, посветена на Апостола, с участието на ученици от ОУ „Отец Паисий“ - град Бяла и Мъжка вокална група от град Сопот.

Церемонията ще завърши с поднасяне на венци и цветя в знак на признателност към делото на Апостола и с празнични илюминации.

Тържествената церемония по откриването на паметника на Левски в Бяла ще започне в 20 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Още кметове ще преминат към Пеевски, не само във Варненско, но и в цялата страна

Преминаването на кметове към партията на Делян Пеевски ще продължи, не само във Варненско, но и в цялата страната. Причината е, че кметове на малките населени места се обръщат към по-силния и този, който може да им реши проблемите. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ председателят на НДПС Гюнер Тахир. Коментарът му беше по повод..

публикувано на 18.10.25 в 13:21
Александър Русанов

Александър Русанов: Прокуратурата си избира удобни съдебни състави по делото "Коцев"

Прокуратурата си избира удобни съдебни състави, които да решават за мерките за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев. Може би за това делата се разглеждат в София, а не във Варна. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ адвокат Александър Русанов, който е проследил, като наблюдател, всички шест заседания по мерките на кмета...

публикувано на 18.10.25 в 12:42
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Ще сезираме най-влиятелните държави за злоупотребите на Пеевски и Борисов

Международно разгласяване на доказателства за корупция и изборни злоупотреби, с цел да бъде изведена мафията от българската политика, ще подемат от ПП "Величие" след случая с изборите в Пазарджик. Това каза председателят на партията Ивелин Михайлов в предаването на Радио Варна "Позиция". Те ще изпратят материали към "петте най-влиятелни държави..

обновено на 18.10.25 в 12:34

18-годишно момче предизвика катастрофа с 3 жертви край Бургас

Трима младежи загинаха при тежка катастрофа край Бургас. Инцидентът е станал снощи около 23.00 ч. на главния път между Созопол и Черноморец, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР-Бургас. Поради движение с несъобразена скорост и загуба на контрол младежът се е врязал с колата си в крайпътно дърво. Шофьорът е 18-годишно момче от бургаското с. Зидарово, а..

публикувано на 18.10.25 в 10:24
Изгрев във Варна

Облачно време

Днес ще преобладава облачно време с валежи от дъжд. Сутринта на места видимостта може да бъде намалена. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток, който след обед ще се обърне от запад-северозапад. Максималните температури ще са от 14° до 19°, за Варна около 17°. Вълнение на морето 3 бала. Температура на морската вода от 17° до 20° . Изгрев на..

публикувано на 18.10.25 в 10:11

Община Варна ще иска от АПИ информация за състоянието на Аспаруховия мост

В Община Варна днес се състоя първото заседание на работната група,  създадена с решение на Общинския съвет за изясняване на техническото на състояние на Аспарухов мост. В срещата участваха председателят на местния парламент Христо Димитров, заместник-кметът Димитър Кирчев, общински съветници – членове на постоянната комисия по транспорт, представители..

публикувано на 17.10.25 в 17:49

Експерти отговаряха на въпроси за еврото в Белослав: След приемането му всички договори автоматично ще се превалутират

След първи януари всички договори автоматично ще бъдат превалутирани от лева в евро и клиентите не трябва да подписват никакви нови споразумения или анекси към старите, посочи Велимира Иванова, старши инспектор в Комисията за защита на потребителите - Варна. Иванова и Лора Георгиева, главен експерт от дирекцията на приходната агенция във Варна,..

публикувано на 17.10.25 в 17:26