Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Великова, която редовно почиства 3D макета на Морската градина

Какво се случва след откриването на културна забележителност? Кой и как поддържа запазването й на въздействието на вятър, дъжд и слънце, но също от вандалски актове? Повод и пример за този въпрос ни даде варненката Ирина Великова, която репортер на Радио Варна видя да почиства релефната карта с всички забележителности от историческото ядро на Морската градина, до входа на парка срещу Слънчевия часовник. Правя го на добра воля, защото е нещо наистина уникално за Морската градина и когато го видиш в окаян вид е просто жалко за града. А толкова хора се спират до релефната карта и й се радват, сподели Жекова. Тя разкри, че е майка на автора на произведението Кристиян Иванов. Когато е свободен и той участва в почистването, разказа Великова. Най-често чистим рисунки по корпуса (вж.снимки). Хора ме поздравяват за това, което върша, каза още тя. Макетът беше открит преди три години за Деня на Освобождението на Варна-27 юли. Той е уникален за България с това, че освен информация на български и на английски език, има и на брайл, в помощ на хората със зрителни увреждания. От тогава привлича вниманието на жителите и гостите на Варна целогодишно.

Поддръжката на забележителностите и културните паметници в един град е белег за уважението на местните към създателите им. Но когато градът е туристически, като Варна, и посещаван от хора от цял свят, опазването и почистването на забележителностите е белег най-вече за отговорното му управление.

Релефната карта включва 3D макетни изображения на 28 обекта, разположени в и около Морската градина – сред които Алеята на възрожденците, Фестивалният и конгресен център, Природонаучният музей, Военноморският музей, Летният театър, Дворецът на културата и спорта, Обсерваторията, Делфинариумът, Зоопарка. Важен акцент в композицията ще бъдат личността на създателя на Морската градина на Варна Антон Новак и на тогавашния кмет на Варна Михаил Колони, който поставя идеята за направата на Морска градина и по чиято покана австрийският възпитаник идва във Варна.

Проектът е по идея на Кристиян Иванов, студент по архитектура във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и той успя да го реализира преди три години с лични средства, но и с финансовата подкрепа на университета и общината.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45