Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скопие с остра реакция: Няма да приеме друго решение за македонския език

В МВнР се проведе второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Република България и Република Северна Македония, 17 юли 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Северна Македония няма да приеме да преговаря за по-различно решение за македонския език. Той трябва да стане един от официалните езици на Европейския съюз. Това се казва в едностранна декларация на РС Македония, която ще бъде приложена към протокола от първата Междуправителствена конференция.

„В хода на преговорите за присъединяване до тяхното приключване със сключването на Договор за присъединяване на РС Македония към ЕС и след пълноправното членство в ЕС, Северна Македония няма да приеме да преговаря за по-различно решение за македонския език от включеното в Преговорната рамка. С приемането на Северна Македония за пълноправен член на ЕС македонският език трябва да стане един от официалните езици на ЕС”, се казва в изявлението.

Пълният текст на едностранната декларация ще бъде приложен към протокола от първата Междуправителствена конференция.

Агенция БГНЕС прилага пълния текст на едностранната декларация:

„Както е предписано в Конституцията на Република Северна Македония, македонският език и неговата кирилица е официалният език на Република Северна Македония на цялата територия на страната и в нейните международни отношения.

Литературният македонски език е кодифициран през 1945 г. Според проучванията, установени с актове, масово приетите теории и емпирични изследвания на съвременната световна славистика и лингвистична наука, македонският език има своя собствена езикова, пространствена и времева приемственост. Тази приемственост се основава на специфичното развитие на диалектите, които са в неговата основа и са били разпространени на територията на днешна Република Северна Македония. Македонският език се определя като славянски език, който попада в южнославянската група езици, който се е развивал през вековете и се е издигал до наддиалектен, национален стандартен език на македонския народ.

Македонският език беше признат от Третата конференция на ООН за стандартизация на географските наименования, проведена в Атина през 1977 г.

Македонски език се изучава в много катедри по славистика и в лекторати на факултети и университети в Европа и по света. Неговата дълга говорима и писмена традиция е неоспорим факт в лингвистичната наука. Литературата, написана на македонски език, е получавала международни награди и признание.

При сключване на каквито и да било договори, споразумения и документи на Република Северна Македония с Европейския съюз, които съдържат езикова разпоредба с името на всички официални езици на ЕС, като например споразумението за сътрудничество с Фронтекс, те трябва да бъдат подписани с точното назоваване на македонския език без никакви пояснения, допълнения и бележки под линия.

По време на преговорите за присъединяване до приключването им със сключването на Споразумението за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС и след приемането ѝ като пълноправен член в ЕС, Северна Македония няма да приеме да обсъжда решение за македонския език, различно от това, което е посочено в Преговорната рамка. С приемането на Северна Македония за пълноправно членство в ЕС македонският език трябва да стане един от официалните езици на ЕС.

Повод за тази декларация стана вчерашното изявление на българското Министерство на външните работи, в което изрично се подчертава, че „всякакво позоваване на официалния език на Република Северна Македония в официални/неофициални документи/позиции/изявления и други на ЕС и неговите институции, органи, служби и агенции трябва да бъде разбирано стриктно в съответствие с Конституцията на тази държава и по никакъв начин не трябва да се интерпретира като признаване от страна на Република България на „македонски език“”.

Българският книжовен език има шест регионални писмени норми (кодификации). Три от тях се основават на диалекти, а три на книжовния български език. Създаването на „македонски език“ през 1944-1945 г. в бивша Югославия беше акт на вторична кодификация (ре-кодификация), основаващ се на българския книжовен език, допълнително „обогатен“ с местни форми, като по този начин се симулира „естествен“ процес, базиран на диалектна форма, се казва още в българската позиция.

България продължава да се придържа към езиковата клауза, залегнала в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан в Скопие на 1 август 2017 г. между Република България и Република Македония, за целите на двустранни договори/споразумения/меморандуми и други между двете държави". 


По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов, призова главния архитект Виктор Бузев да подаде оставка

Заради бездействие на Главния архитект през 2020 г. Върховният административен съд осъди Община Варна да заплати над 2,7 млн. лв.  Поради тази причина, изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов призова Виктор Бузев да освободи длъжността Главен архитект. След окончателно решение на Върховния административен съд и издадени..

публикувано на 24.07.25 в 18:17

МЕЧ и ПП-ДБ се договориха: Вотът на недоверие - през септември

Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са се договорили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите.  "Разговаряме в момента "Продължаваме промяната - Демократична..

публикувано на 24.07.25 в 17:13

Потушен е пожарът в местността Икантълъка между Балчик и Каварна

Потушен е пожарът между Балчик и Каварна. В гасенето на огъня са се включили горските служители при Държавно ловно стопанство Балчик и пожарните в Балчик и Каварна.  Всекидневно се отчитат запалвания в горски територии, но добрата новина е, че се хващат навреме.  Вчера е гасен огън между селата Оброчище и Църква, а в предишните дни – край Крапец,..

публикувано на 24.07.25 в 17:08

Варненски хирург, сочен за ръководител на наркогрупа, остава в ареста

Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“ спрямо 36-годишен лекар - хирург, от Варна. Той е привлечен като обвиняем за организиране и ръководене на престъпна група за разпространение на наркотици. Престъплението е извършено в продължителен период – от месец май 2024 година до 21 ноември 2024 г...

публикувано на 24.07.25 в 16:56

Министерството на туризма събра КЗП и туроператори заради обозначаването на цените и в евро

Представители на Министерството на туризма, Министерството на икономиката и индустрията, Комисията за защита на потребителите и на туристическия бранш се събраха в сградата на Министерство на туризма на работна среща, за да обсъдят въпросите на сектора във връзка с приемането на страната в еврозоната, съобщиха от пресцентъра на ведомството.  Основна..

публикувано на 24.07.25 в 16:51

26-годишен открадна автомобили, паркирани на пазара във "Владиславово"

Случаи на противозаконно отнемане на моторни превозни средства разкри полицията във Варна. Служители на Трето Районно управление са задържали 26-годишен мъж от Каменар - известен на органите на МВР, осъждан, който за кратък период отнел два автомобила, собственост на 60 и 63-годишни жители на Варна. Превозните средства били паркирани на пазар в жк..

публикувано на 24.07.25 в 16:27

Европейската комисия с три отделни наказателни процедури срещу България

Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви, съобщава БНР.  България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на..

публикувано на 24.07.25 в 15:43