Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докъде стигна интеграцията на бежанците от Украйна

Снимка: БГНЕС

От около 80 хиляди украински бежанци у нас, близо 30 хил. са настанените в бази и хотели по държавната програма до 31 август.

На този етап е трудно да се каже къде са настанени останалите към 50 хил. души, които са избягали от войната в Украйна. Затова е много важно да се разработи работещ алгоритъм за това как да стигнем до тях – комуникационно и физически, каза за Радио Варна Ива Парцалева – представител на Върховния комисариат за бежанците към ООН (ВКБООН) в България.

Докъде стигна интеграцията на бежанците от Украйна у нас в края на петия месец от началото на войната, и има ли такава е въпрос в повишена трудност. 

По думите ѝ, сред сериозните предизвикателства пред тях е настаняването, особено на тези в почивните бази след  края на август. 

Сред останалите спънки пред интегрирането на украинските бежанци у нас са обучението по български език, където се разчита на ентусиазма на доброволци и на неправителствения сектор.


В България по принцип не се предоставя обучение по български език за бежанци. Няма и отговорна институция, подобна на Гьоте институт или Френския културен институт, която да провежда курсове, да изпитва и да издава сертификати за владеене на български език, поясни Парцалева.

Още за проблемите, с които се сблъскват бежанците от Украйна към този момент чуйте от звуковия файл.



Иначе, според съобщение на Министерски съвет от 20 юли, у нас ще има "напълно обновен и много детайлен оперативен план за временна закрила".

В Плана се предвижда за кризисна ситуация да се приема, „когато в рамките на 24 часа повече от 500 чужденци, търсещи временна закрила, са преминали държавната граница“. Разписан е и ясен списък на заложените функции и задачи, условията и реда за ресурсно осигуряване на престоя в страната на чужденци, потърсили и получили временна закрила.

Планът разгръща различни варианти, при които определяща е степента на предвидимост и управляемост на кризата. Като най-важна стъпка в създаването на Плана се смята включването на всички отговорни местни, централни и международни институции и ясното разпределение на техните задачи и ангажименти. 

Така например е предвидено активна роля да има новосъздаденият Съвет за развитие на гражданското общество чрез създаване на координационни механизми за включване на неправителствени организации в процесите за подпомагане и интегриране на потърсилите и получилите временна закрила.

На МВР е поверена ролята за разгръщане и организиране на изграждането на пунктове за първоначален прием в зоните на граничните ни пунктове, граничната зона или в места по преценка на щаба, както и контрола и координацията. 

На Министерство на туризма се поверява задачата да разработва и администрира хуманитарните програми и при необходимост да настанява бежанци с временна закрила във ведомствени и други почивни бази и хотели.

Новият план за временна закрила препоръчва при подобни кризи да бъде създаван Национален оперативен щаб към Министерския съвет, който да осъществява взаимодействието с представителя на Върховния комисар на ООН за бежанците, Европейската комисия, Българския червен кръст, Международната организация по миграция, както и други български и международни правителствени и неправителствени организации.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Свлачище "Свилоза" край Балчик е опасно, чакат се указания за действия и средства за укрепване

Балчик определено се свлича и затова е подготвен видеоматериал, който да послужи пред държавните органи за подпомагане. Такава е констатацията на комисията, която направи оглед на свлачищата на 18 юли. В нея влизат специалисти на Община Балчик, Геозащита – Варна, ВиК и Пожарна безопасност и защита на населението, уточни заместник – кметът по устройство..

публикувано на 25.07.25 в 12:03

Проверяват ДГ "Приказка", където 39 деца са със стомашно неразположение

На всички деца, които тази седмица са посещавали ДГ №39 „Приказка" в квартал „Владислав Варненчик“, както и на целия персонал на детската градина ще бъдат назначени микробиологични изследвания за възможните причинители на стомашно-чревни неразположение. Това съобщиха от общинската дирекция „Здравеопазване“ по повод случая от четвъртък – 24 юли, когато..

публикувано на 25.07.25 в 11:12

Доц. Мая Иванова: Трябва да продължат да се откриват повече авиолинии до Българското Черноморие

Нискотарифните компании трябва да се стимулират в това да продължават да откриват повече линии до Българското Черноморие, за да може да се поддържа достъпността до всяка една дестинация. Това коментира за Радио Варна д оц. Мая Иванова Висшето училище по мениджмънт. По думите ѝ Северното и Южното Черноморие могат да бъдат обединени в една обща..

публикувано на 25.07.25 в 11:03

Катастрофа след кръговото на "Почивка" предизвика задръстване в района

Катастрофа е възникнала в района на кръговото кръстовище на "Почивка" във Варна. Три коли са се сблъскали до светофара на бул. "Княз Борис I", видя репортер на Радио Варна.  Задръстването е до бензиностанцията на местността Евксиновград.  На място има екипи на Областната дирекция на МВР. 

публикувано на 25.07.25 в 10:14

Възстановиха телефонните линии във Варненска област

Абонатите на А1 във Варненска област отново могат да извършват повиквания от стационарните телефони.  Припомням, че тази сутрин услугата беше спряна за неопределено време поради обща авария.  За няколко часа не бяха възможни входящи и изходящи обаждания.  Нямаше връзка с ефирните телефони и с редакцията на Радио Варна.

обновено на 25.07.25 в 09:52

Ден на отворените врати на борда на кораба "Св. св. Кирил и Методий"

Ден на отворените врати на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще се проведе от 11 до 13 часа днес, 25 юли. Събитието е по повод навършването на четири години от влизането на плавателния съд в състава на Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров".  Посетителите ще имат възможност да разгледат кораба, да се запознаят с неговите..

публикувано на 25.07.25 в 09:30

Фар Шабла отваря врати за посетители

Ден на отворените врати на Фар Шабла ще се състои днес. Морското навигационно съоръжение е най-старото действащо по Българското Черноморие. Фарът на нос Шабла е най-високият в България и се намира на най-източната точка на страната. Светлинните му сигнали са с обхват от 17 морски мили и са видим на 270 градуса. Тяхната цел е да се..

публикувано на 25.07.25 в 08:35