Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докъде стигна интеграцията на бежанците от Украйна

Снимка: БГНЕС

От около 80 хиляди украински бежанци у нас, близо 30 хил. са настанените в бази и хотели по държавната програма до 31 август.

На този етап е трудно да се каже къде са настанени останалите към 50 хил. души, които са избягали от войната в Украйна. Затова е много важно да се разработи работещ алгоритъм за това как да стигнем до тях – комуникационно и физически, каза за Радио Варна Ива Парцалева – представител на Върховния комисариат за бежанците към ООН (ВКБООН) в България.

Докъде стигна интеграцията на бежанците от Украйна у нас в края на петия месец от началото на войната, и има ли такава е въпрос в повишена трудност. 

По думите ѝ, сред сериозните предизвикателства пред тях е настаняването, особено на тези в почивните бази след  края на август. 

Сред останалите спънки пред интегрирането на украинските бежанци у нас са обучението по български език, където се разчита на ентусиазма на доброволци и на неправителствения сектор.


В България по принцип не се предоставя обучение по български език за бежанци. Няма и отговорна институция, подобна на Гьоте институт или Френския културен институт, която да провежда курсове, да изпитва и да издава сертификати за владеене на български език, поясни Парцалева.

Още за проблемите, с които се сблъскват бежанците от Украйна към този момент чуйте от звуковия файл.



Иначе, според съобщение на Министерски съвет от 20 юли, у нас ще има "напълно обновен и много детайлен оперативен план за временна закрила".

В Плана се предвижда за кризисна ситуация да се приема, „когато в рамките на 24 часа повече от 500 чужденци, търсещи временна закрила, са преминали държавната граница“. Разписан е и ясен списък на заложените функции и задачи, условията и реда за ресурсно осигуряване на престоя в страната на чужденци, потърсили и получили временна закрила.

Планът разгръща различни варианти, при които определяща е степента на предвидимост и управляемост на кризата. Като най-важна стъпка в създаването на Плана се смята включването на всички отговорни местни, централни и международни институции и ясното разпределение на техните задачи и ангажименти. 

Така например е предвидено активна роля да има новосъздаденият Съвет за развитие на гражданското общество чрез създаване на координационни механизми за включване на неправителствени организации в процесите за подпомагане и интегриране на потърсилите и получилите временна закрила.

На МВР е поверена ролята за разгръщане и организиране на изграждането на пунктове за първоначален прием в зоните на граничните ни пунктове, граничната зона или в места по преценка на щаба, както и контрола и координацията. 

На Министерство на туризма се поверява задачата да разработва и администрира хуманитарните програми и при необходимост да настанява бежанци с временна закрила във ведомствени и други почивни бази и хотели.

Новият план за временна закрила препоръчва при подобни кризи да бъде създаван Национален оперативен щаб към Министерския съвет, който да осъществява взаимодействието с представителя на Върховния комисар на ООН за бежанците, Европейската комисия, Българския червен кръст, Международната организация по миграция, както и други български и международни правителствени и неправителствени организации.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ход е основният ремонт на пътя за с. Каменар

Започна основният ремонт на главния пътя за село Каменар от кръстовището с улица "Прилеп" до това с ул. "Цар Симеон I" в село Каменар. Целта на ремонтните дейности е възстановяване и подобряване качествата на настилката, обобщиха от общинския пресцентър.  Проектът предвижда цялостно преасфалтиране на отсечката с два пласта асфалтобетон с обща..

публикувано на 06.02.25 в 13:40

Започна монтажът на 248-те нови лампи на Аспаруховия мост

Започна подмяната и монтажът на всички 248 лампи по Аспарухов мост.  Чисто новите лампи, които ще се монтират, са от висок клас, с 8-годишна гаранция и подходящи за агресивна морска среда, съобщи кметът на Варна Благомир Коцев. За да се предотвратят задръстванията в натоварените часове на деня е създадена организация  и от петък вечерта..

публикувано на 06.02.25 в 13:09

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:22
Снимката е илюстративна

Увеличават се нарушителите, превишаващи 3-часовия си престой в "синята зона" на местата за инвалиди

Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия престой в обхвата на "синята зона", на местата, предназначени за хора с увреждания.  Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..

публикувано на 06.02.25 в 10:30

"Зелената зона" във Варна ще заработи налято?

През лятото се очаква да заработи "зелената зона" във Варна. Подготвя се документацията за провеждане на обществена поръчка за софтуерната поддръжка и управление на кратковременното паркиране. Това каза директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов. Той припомни, че "зелената зона" позволява 5-часов платен престой..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

Днес решават дали да забранят рекламата на вейпове

Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Присъствие с въпросителни - козирките във Варна

В началото на ноември 15 души загинаха, а десетки бяха ранени, след като бетонна козирка се срути на основната железопътна гара в сръбския град Нови Сад. Последваха многохилядни протести с настояване за оставка на правителството.  Трагичен инцидент с козирка имаше преди години и във Варна. Изминаха 17 години от смъртта на 22-годишната..

публикувано на 06.02.25 в 08:45