Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До две години цифровият двойник на Варненския залив ще е факт

Снимка: Румен Сарандев

Фокусът на работата по проекта „Илиада“ (ILIAD), по който учени от Техническия университет във Варна работят заедно с още 55 партньори от 18 държави на 3 континента по проект за цифров двойник на Световния океан, в първите шест месеца беше планиране и обсъждане на технологичните прототипи, съобщи за Радио Варна ръководителят му проф. Тодор Ганчев, зам.-ректор на ТУ.

Варненският екип разработва концепцията за създаване на цифров двойник на Варненския залив, плавателните канали към езерото и пристанище Варна. 

По проекта "Илиада" се работи от февруари 2022 г. Той обхваща пет морета и Северния Атлантик. В рамките на целия проект ще бъдат разработени общо 12 подобни двойника, които да запълнят празнотите в масивите от данни, касаещи корабоплаването и морето по начин, който позволява да се правят прогнози. Всички те ще бъдат обхванати в една световна мрежа.

Най-важният от прототипите е този, който ще служи на трафик диспечерите в Рейдовата кула във Варна, посочи Ганчев. Основното при него е да може да се прави автоматично оценяване на риска и така да се подпомогне корабоплаването при неблагоприятни метеорологични условия. За целта ще се разчита освен на математически модели, но и на система от повече от 20 метео станции по морето. Седем от тях са района на залива, езерото и двата плавателни канала. 

Вторият протитип е свързан с прилагането на виртуална реалност, също в подкрепа на корабоплаването, но с акцент пилотската дейност в пристанището.



И двата прототипа ще са готови в следващите две години, каза Ганчев. Интерес към разработката вече има от страна на пристанищната адмистрация в Крит, както и от научни екипи от Естония и Германия, които разработват сходна затворена научнасистема, в която ще изучават действието на подводни роботи и др. 

Последната трета част от работата на екипа от ТУ е свързана с мобилно приложение, насочено към гражданите. То ще дава информация за цялостното състояние на водната среда - наличието на боклуци, струпвания на медузи, промяна във времето и др., и ще бъде факт до края на годината. 

Създаването на цифров двойник на Световния океан е част от по-голяма инициатива на ЕС, насочена към създаване на цифров двойник на Земята, каза Ганчев. По думите му супермоделът на планетата трябва да бъде факт през 2050 година, а като прототипът му би следвало да е готов до 2030 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осем тежки катастрофи в Добрич и областта през януари

Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...

публикувано на 06.02.25 в 14:19

В ход е основният ремонт на пътя за с. Каменар

Започна основният ремонт на главния пътя за село Каменар от кръстовището с улица "Прилеп" до това с ул. "Цар Симеон I" в село Каменар. Целта на ремонтните дейности е възстановяване и подобряване качествата на настилката, обобщиха от общинския пресцентър.  Проектът предвижда цялостно преасфалтиране на отсечката с два пласта асфалтобетон с обща..

публикувано на 06.02.25 в 13:40

Започна монтажът на 248-те нови лампи на Аспаруховия мост

Започна монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост. Екипите вече напредват с подмяната на старите осветителни тела и към момента са поставили 10 нови лампи в началото на съоръжението в посока кв. „Аспарухово“. До края на деня ще бъдат монтирани първите 50 от общо 248 броя нови осветителни тела по моста, информираха от общинската дирекция..

публикувано на 06.02.25 в 13:09

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:22
Снимката е илюстративна

Увеличават се нарушителите, превишаващи 3-часовия си престой в "синята зона" на местата за инвалиди

Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия престой в обхвата на "синята зона", на местата, предназначени за хора с увреждания.  Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..

публикувано на 06.02.25 в 10:30

"Зелената зона" във Варна ще заработи налято?

През лятото се очаква да заработи "зелената зона" във Варна. Подготвя се документацията за провеждане на обществена поръчка за софтуерната поддръжка и управление на кратковременното паркиране. Това каза директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов. Той припомни, че "зелената зона" позволява 5-часов платен престой..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

Днес решават дали да забранят рекламата на вейпове

Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..

публикувано на 06.02.25 в 09:00