Концентрацията на фини прахови частици във въздуха на Варна намалява.
Чуйте подробности в репортажа на Сияна Спиридонова:
Това сочи отчетът за изпълнение на актуализираната „Програма за намаляване на емисиите и достигане на утвърдените норми за вредни вещества в атмосферния въздух на община Варна“ за 2021 г., който беше приет от комисията по “Опазване и възпроизводство на околната среда“ към местния парламент днес. Това беше единствената точка в дневния ред на днешното заседание на комисията, но предизвика бурни дискусии, които продължиха повече от час.
Първи взе думата общинският съветник Огнян Къчев, който засегна темата с презастрояването на Варна и изчезването на зелените площи в града. По думите му няма и доклад за затревяване на площи по районните кметства.
В отговор на изказването му Марица Гърдева даде за пример кв. "Владислав Варненчик", който е много добре облагороден от самите жители на квартала, както и за добре усвоените средства по общински програми за озеленяване. Тя призова колегите си: „Да стимулираме хората да засаждат повече, за да пазят повече!”
Станислав Иванов също репликира Къчев, че прави внушение, че са застрояват зелени площи. Той каза, че всеки един варненски квартал има достъп до зелен парк и че на всеки жител се полагат по 4 кв. м. зелена площ.
Общинският съветник Юлиян Губатов зададе въпрос от трибуната колко са оцелелите засадени дървета на територията на Варна. ( В представения отчет за 2021 г. са засадени общо 714 дървета.)
За тревожна статистика алармира по време на заседанието Николай Капитанов: 70 % от децата на Варна страдат от УНГ проблеми, заради комбинацията от влага и запрашаване на въздуха. Според него: "Политиката на Общината по отношение на околната среда е провал!"
На комисията думата взеха и граждани. Сред тях беше и Иван Величков – бивш гл. инженер на Парк строй. Той предложи да се направи обстоен оглед и оценка на състоянието на зелените площи във Варна.
От представения отчет става ясно, че за територията на община Варна основен източник на фини прахови частици остава изгарянето на твърди горива и дървесина за битово отопление, а вторият най-голям замърсител е пътният транспорт.
От една страна няма как да съм доволен от повишаването на таксите за граждани и фирми, но от друга вдигането на таксата за битови отпадъци във Варна се превърна в абсолютна необходимост, ако искаме да подобрим чистотата на града. Така кметът Благомир Коцев коментира днешното решение на Общинския съвет за увеличение на ТБО, цитиран от общинската..
Днес в 17 ч. Кирил Петков е получил призовка и е привлечен като обвиняем по делото за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. Той определи делото като "политическа атака" срещу ПП, предаде БНР. "От днес вече съм обвиняем", каза в изявление в кулоарите на парламента Кирил Петков. Според него не е случайно, че прокурор по..
Всички дейности по водния цикъл в района на Двете кули във Варна ще приключат в средата на януари , съобщи директорът на ВиК дружеството в града Веселин Русев. Кръстовището на входа на Варна от магистрала "Хемус" ще бъде отворено преди празниците. До края на седмицата се асфалтира в района, а още в петък ще бъде напълно възстановено..
Такса "смет" да бъде увеличена с 53% за жителите на Варна от следващата година гласуваха общинските съветници по време на последното за тази година заседание на местния парламент. "За" гласуваха 32-ма, "против"- 18, а "въздържал се" - един. Предложението за вдигане на размера на таксата за битови отпадъци предизвика сериозни дебати в залата, които..
Проектантски екип започва работа следващия месец, за да бъде в рамките на 2025 г. основно ремонтиран участъкът от пътя с. Долище-Варна. Това съобщи за Радио Варна Димитър Кирчев, заместник-кмет с ресор "Инженерна инфраструктура и благоустрояване". Жители на село Долище започнаха петиция с настояване за ремонт на пътя до Варна Догодина..
Три варненски сгради бяха отличени по време на церемонията "Сграда на годината". Центърът по оцеляване на море във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" е победител в категорията "Социална инфраструктура, Култура и образование". Съоръжението представлява дълбоководен басейн с площ 12,50 на 25 метра и дълбочина между 3 до 5 метра...
С решение на областния управител, по искане на Морска администрация – София, сградата на боцманата в Балчик е предадена за ползване на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Това съобщи Валентин Енчев – директор Дирекция "Морска администрация - Варна", под чието ръководство е структурата, в отговор на въпроса какво е бъдещето на звеното в..