Зърнопроизводителите у нас се подготвят за протестни действия заради нерегламентирания внос на евтина пшеница и слънчоглед от Украйна. Това решение беше взето от Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите по време на Дните на полето в Добруджа, които се проведоха в края на миналия месец.
„Вносът на зърно от Украйна е безмитен, което означава че едно ниско по себестойност производство влиза в ЕС. Друг проблем е липсата на фитосанитарен контрол от страна на държавата ни“, коментира за Радио Варна Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Според Жекова на нито една от границите не се извършва подобен контрол.
„Българският земеделец е притеснен от това какво качество влиза в страната ни. Начинът, по който е произведено това зърно също е притеснителен, защото там се оперира с препарати, които не са разрешени в ЕС. Това означава, че ние и децата ни ще консумираме стока, която е произведена по нереглементирани правила“, поясни Жекова.
Тя допълни, че има риск трупаното зърно с неясен произход в българските складове да излезе от преработвателните ни предприятия като българска продукция.
„Не искаме да стават скандали със стока, която е с неясен произход, а на етикета да пише „Произведено в България“. Още от май слънчогледът влиза директно в преработвателните предприятия в България. В складовете има и пшеница и царевица, но никой не знае какво е фитосанитарното им състояние и къде ще бъдат транспортирани“, каза още Радостина Жекова.
Тя даде за пример Полша и Румъния, които отдавна са решили въпросите с вноса на украинското зърно.
„В Полша за да се внесе стока от Украйна се плаща депозит на държавата, който се връща веднага щом стоката напусне полската територия. В Румъния внесеното зърно се ескортира от момента на влизане в страната до износът му за трети страни“, коментира Радостина Жекова. Тя припомни, че и България и Румъния нямат нужда от вносна земеделска стока, защото произвеждат достатъчно.
Зърнопроизводителите са запознали земеделското министерство с проблемите в сектора още през май.
Последвало е обещание за проверка, но близо три месеца по-късно резултат няма.
Следващата стъпка, която ще предприемат зърнопроизводителите са протестни действия.
„Ще уведомим и Вишеградската четворка за тези проблеми“, каза още председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
От бранша се надяват на бързи действия и от страна на служебното правителство.
Радостина Жекова коментира и първите Дни на полето, които се проведоха в края на юли в района на село Поручик Гешаново.
„Участваха 56 компании от бранша. Получи се разкошен празник. Дойдоха много млади хора и деца, на които показахме какво е пшеницата, как се прави брашни и как се меси хляб. Показахме им и някои стари български рецепти. Всички бяха много доволни“, поясни председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Според Радостина Жекова, засушаването в Добруджа тази година ще повлияе негативно на добивите на слънчоглед и пшеница.
„Тръгнахме с едни кошници, а се върнахме със съвсем различни. Когато приключи жътвата, добивите от пшеница бяха с около 20% по-малко в сравнение с миналата година“, коментира Жекова.
Друг проблем, с който се сблъскват земеделците в Добруджа е нашествието на ливадна пеперуда, която е нападнала около 30% от посевите от слънчоглед в региона.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Радостина Жекова:
Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варан Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..