100 килограма боклуци извадиха за 1 час доброволци от района на трета буна във Варна. В екоакцията участваха членове на варненския Морски клуб „Приятели на морето“ съвместно с водолази от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”. Акцията е част от проект „Партньорство за чиста и красива България“, част от програма "Място България", която организира неправителствената организация БГ Бъди активен и в която за пореден път варненци се включват, каза за Радио Варна Дарина Иванова, председател на клуб „Приятели на морето“.
Най-много са отпадъците от пластмасови бутилки, кенчета и бутилки от бира.
По време на акцията доброволците са раздали на плажуващите хартиени торбички, за да има къде да съберат отпадъците си и да ги изхвърлят, когато си тръгват от плажа, каза още Дарина Иванова. На самия плаж са поставили табела с надпис „Аз съм плаж, а не огромен пепелник!“, с надеждата, че хората ще спрат да си забиват фасовете в пясъка, защото се оказва, че това е също един много сериозен проблем.
Много сериозно е положението със замърсяването на буна Траката, разказа още Дарина Иванова. Това е мястото, където от клуба провеждат обучението за водолази и над което имат наблюдение от няколко години подред. Там се изхвърля абсолютно всичко – намирали сме хладилници, столове, шезлонги и какво ли още не, сподели Иванова.
Много е демотивиращо за доброволците това, което виждат непрекъснато, каза още тя. Защото те чистят, а някой постоянно си изхвърля отпадъците. Но тъй като са всеки ден на буна Траката почистват мястото, за да работят и се обучават в по-приятна и чиста среда.
Следващото място, което ще почистим е Варненското езеро, обяви Дарина Иванова. Това ще стане през септември, защото сега е много горещо и е много трудно да се работи под силното слънце. По нейни наблюдения там има много събрани пластмасови отпадъци, но категорично няма да влизат водолази под водата, а ще се обират боклуци само от повърхността и край брега.
„Ще призовем всеки, който желае, който има малка лодка, сърф или някакъв малък плавателен съд, да дойде и да ни помогне.“, каза още Дарина Иванова.
Затваряне на пътя от кв. „Аспарухово“ за кв. „Галата“ за ремонт на 760 метрова отсечка се очаква днес. Ограничено ще е движението от отбивката за местност "Карантината" до кръстовището с общински път Варна - Приселци - хижа "Черноморец. Движението ще бъде преустановено в часовете между 9 и 18 ч. Отсечката ще бъде затворена за движение за..
Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен. Славков е намерен от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия,..
Тридневният земеделски форум „Ден на полето“ предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!" в столицата във вторник вечер, съобщиха организаторите, цитирани от БГНЕС. Той ще се проведе от 19 ч. пред Съдебната палата, като ще продължи с шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. „В навечерието на..
Днес отново ще е предимно слънчево и горещо, следобед с развитие на купеста облачност. Ще духа слаб вятър от юг, след обяд ще се обърне от югоизток и по крайбрежието ще се усили до умерен. Преобладаващи максимални температури във вътрешността на района между 37° и 42°, Черноморието от 29° до 34°, за Варна около 32°. Вълнение на морето 2,..
Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга". Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..
Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..