От 9 септември започва втория етап от магистърския прием в Икономическия университет във Варна за академичната 2022/2023 година. Това каза за Радио Варна доц. Андрияна Андреева, която е директор на Центъра за магистърско обучение във висшето училище. Приемът на документи ще продължи до 15 септември.
Студентите могат да кандидатстват както на място в университета, така и онлайн.
ИУ предлага обучение след завършена бакалавърска или магистърска степен в 23 специалности от четири професионални направления: "Икономика" с цели 18 специалности, "Администрация и управление" с 3 специалности, както и "Туризъм" и "Информатика и компютърни науки" с по една специалност.
Магистрите ще могат да избират между трите форми на обучение - редовна, задочна и дистанционна. Задочната и дистанционната остават сред най-предпочитаните от студентите, тъй като повечето от тях работят.
"Даваме възможност и на студентите, които работят и са в редовна форма на обучение, да ползват материалите от електронните платформи. Така ще бъдат обезпечени с материали, които да използват когато имат време", коментира доц. Андреева.
Тя подчерта и важността на връзката между образование и бизнес.
"В университета се стремим да запазим тази връзка чрез платформата UEBN, която дава възможност на студентите да осъществяват връзка с бизнес организации и да си търсят работа. В резултат на това сътрудничество и тази година ще имаме съвместни магистърски програми с бизнеса в четири специалности. Това са "Банков мениджмънт", "Управление на продажбите и мърчендайзинг", "Корпоративен бизнес и управление" и "Аграрен бизнес", поясни доц. Андрияна Андреева.
И през новата академична година, студентите ще могат да се включват и в програмата за мобилност "Еразъм плюс".
"Университетът предлага възможности за тях както в държави от ЕС, така и извън него. Така струдентите могат да натрупат и опит, защото вече веднъж завършили бакалавърска степен, те имат базовите познания и в магистърското обучение те надграждат", каза още доц. Андреева.
Актуална информация за кандидат-студентската кампания и магистърския прием може да бъде намерена на сайта на ИУ-Варна, припомни доц. Андрияна Андреева.
Чуйте разговора на Иван Барбов с доц. Андрияна Андреева:
96 човека са настанени в приюта а бездомни хора във Варна в момент, остават 4 свободни места. Заведението за временен подслон разполага с общо 100 легла, но заради влошеното време нуждаещите се няма да бъдат връщани, увери директорът на приюта Марко Марков. Той обясни, че при необходимост помещения като залата за тихи игри се преоборудва така, че в нея..
Днес, около 08,00 часа на гара Карнобат, при извършване на маневра от локомотив, който трябва да се закачи за влака по направление Бургас – Карнобат – Варна, машината не успява да спре своевременно и се е ударя в състава, който се е състоял от един вагон, съобщават от БДЖ В резултат на инцидента има шестима леко пострадали пътници. На място е повикана..
„Синята зона“ от днес ще функционира в нормален режим във Варна, посочиха и от общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“. Пътната обстановката във Варна днес е спокойна. Основните пътни артерии и маршрутите на градския транспорт са почистени и са без заледявания, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“...
Няма затворени пътни участъци в област Добрич. Второкласните пътища са почистени до асфалт и се обработват срещу обледяване. Няма населени места с нарушено електрозахранване и водоподаване. Това каза заместник-областният управител на област Добрич Живко Желязков. През нощта 42 машини са почиствали пътната мрежа, добави той. Възможно е градският транспорт..
Пътищата на територията на област Варна са проходими при зимни условия, предприети са мерки за опесъчаване. Третокласната и четвъртокласната пътна мрежа е почистена и се обработва срещу обледяване. Това каза областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева. На територията на цялата област Варна, благодарение на работата на аварийните..
Три общини остават в бедствено положение във Варненска област-Бяла, Дългопол и Долни чифлик. В Бяла две села - Дюлино и Попович са без ток повече от денонощие заради скъсан далекопровод, но има агрегати, които осигуряват електрозахранване, макар и с недостатъчно добро качество-каза Пеньо Ненов-кмет на общината. В Дългопол село Сава е без ток. В..
Министърът на здравеопазването доц. Д-р Силви Кирилов ще открие днес обновеното Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. Ремонтът е осъществен по проект „Светулка“ на Фондация „за Доброто“ и с финансовата подкрепа на общини в област Добрич и десетки дарители. Това е 11-то Педиатрично отделение в страната, което е..