В средата на юни с колегата Румен Сарандев предприехме обиколка на Добруджа - "Пътешествието 2". Тръгнахме от Варна, минахме през Шабла, Кардам и Кайнарджа, като стигнахме през Силистра до село Малък Преславец. И ако миналата събота Ви припомнихме за разходката из сърцето на Добруджа, сега ще попътуваме по Дунав, и отново ще се гмурнем в Черно море. В следващия материал ще Ви припомним най-знаковите моменти от "Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море".
Първата ни спирка е в село Малък Преславец. То се намира на брега на Дунав. Навремето тук е имало и пристанище. Но това е било навремето. Самото село е най-известно с лилиите си. Или още по-точно най-голямото местообитание на водни линии в България.
Езерото с водните лилии се намира непосредствено до брега на река Дунав. До там се стига по асфалтов път.
Кметът на Малък Преславец Галина Ангелова е инициаторът всяка година в селото да се провежда празник на Водната лилия.
Обикновено празникът на водните лилии е в средата на юни. А ние с колегата Румен Сарандев се отправихме към рибарското селище, където се срещнахме с Владимир Стоянов. Той е от София, но от 30 години се занимава с риболов по река Дунав и живее в Малък Преславец.
Владимир Стоянов не е опитвал рибена чорба от черноморска риба. Или е опитвал като малък, но не помни вкуса й. Но е майстор на рибената чорба, направена от дунавска риба.
Напускаме Силистра и се отправяме към Кайнарджа. Където е най-голямата чешма в България. Поне така казват местните.
Чешмата се намира в добре оформен и поддържан парк, в който всеки юни се провежда и фолклорен събор. Разбира се това не е единствената забележителност в Кайнарджа. Бутиковата винарска изба, също си заслужава посещение. Тя съществува повече от 23 години и от един сорт грозде произвежда бяло и червено вино, и розе. А част от лозовите масиви са на повече от половин век и са създадени по настояване на японското правителство. Повече можете да чуете в звуковия файл в края на тази публикация.
Преди да стигнем до брега на Черно море се отбихме с село Прилеп. Това е селото на Медената къща. С нейната история, функция и за любовта към пчелите разговаряхме с Недялка Михова.
Когато попитахме как функционира един кошер и как работят пчелите, Недялка Михова ни показа стъкления кошер.
Оказа се, че Медената къща в село Прилеп е част от голям българо-румънски туристически трансграничен проект.
Интересни места има в Добруджа. Проблемът е в пътната инфраструктура. На места с пътищата няма проблем. На други преминаването е изпитание. До село Прилеп също срещнахме асфалтови проблеми. Но от там се запътихме към граничното село Граничар. Нивите на селото се намират направо на граничната полоса. Интересното е, че през последните години в Граничар се заселват поляци.
Граничар е много близо до морето. По черни пътища са около 5 километра. Е, ние с Румен Сарандев не минахме по тях. Обаче посетихме Тюленово.
Тюленово и скалите там са едно най-живописните места по българското черноморие. Скалистият бряг и подводните пещери предизвикват, както авантюристи и гмуркачи в търсене на съкровища, така и провокират въображението.
Последната спирка днес, която беше една от първите от "Пътешествието 2", е Шабла. Или по-скоро рибарското селище "Кария", където посетихме Морския клуб. Той е от съвсем скоро. Идеята обаче е много стара. Морски клуб в Шабла има от 60-те години. С неговата история ни запозна заместник-председателят Димитър Нанев.
Ами, това е. В две поредни съботи, в два часа се опитахме отново да възродим емоциите от "Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море". Пътувахме по брега, стигнахме до река Дунав, разходихме се из сърцето на Добруджа. Честно да Ви призная, живеем в прекрасен край. Толкова от нас. Догодина с Румен Сарандев със сигурност ще повторим тази луда седмица, изпълнена с емоции и срещи.
И все пак си пуснете звуковия файл. Ще чуете още много от "Пътешествието 2".
На 28 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Niels Löffler (ORDEN OGAN). Представяне на новия албум на ENGINEER OF DEATH "Forced To Stay Here" – разговор с Марин Вълков, Кристиан Василев и Антонио Кънев. Георги Георгиев, Мартин Драгозов и Николай Константинов за дебюта на LAMPA INC. "Малък свят". В предаването ще звучи музика..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха: многото денонощни аптеки / повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..
„Ако денят ти започне наопаки – легни си. Дай му втори шанс“, гласи закачливо послание в социалните мрежи тази сутрин. За да не ви тръгва денят наопаки, най-добре го започнете с Радио Варна. Ударната доза ефирен кофеин ви очаква и на нашите честоти с Иван Барбов, звукорежисьора Иван Тасев и Жоро Бекяров, който ще ни държи в течение с..
Липсата на достатъчно паркоместа в жилищните райони на Варна все по-често води до нарушаване на правилата за паркиране и последващи глоби от „Общинска полиция“. Освен регулярните проверки, полицаите работят и по сигнали за конкретен пътен участък. Това съобщи зам. кметът по сигурността Илия Коев. За случай на улица „Народен юмрук“ в кв. Левски,..
В предаването На село пообиколихме през последните няколко години почти всички села във Варненска област. Срещи с различни хора, с различни съдби, с различни представи. Ваня Славова и Даниел Симеонов е екипът на Радио Варна, който наскоро посети село Радан войвода:
Заседание на Общинския съвет в Аврен се проведе днес във връзка с инвестиционно намерение за изграждане на голям ветропарк. Какви решения взеха днес съветниците от Постоянната комисия „Финанси и бюджет“ към местния парламент във Варна. С поредица от литературни салони през април и май в Балчик отбелязват 60 години от основаването на..