Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пресъздават обявяването на Съединението във Варна с възстановка и концерт на 6 септември

| обновено на 25.08.22 в 12:21
От балкона на тогавашната „Телеграфо пощенска станция“, чиято сграда някога се е намирала между Държавния архив и Съдебната палата във Варна, княз Александър I Батенберг обявява новината за Съединението.
Снимка: Иван Барбов

Мащабно събитие с възстановки, концерт и празнично шествие по повод 137 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, ще се проведе във Варна на 6 септември. Организатор е основателят на музея "Стара Варна" хаджи Ламбрин Сотиров. 

Именно във Варна, през 1885 година княз Александър I Батенберг обявява пред събралите се хора новината за Съедиението. Това се случва от балкона на тогавашната „Телеграфо пощенска станция“, чиято сграда някога се е намирала между Държавния архив и Съдебната палата. Местните хора посрещат вестта ентусиазирано и организират шествие под звуците на духова музика. 

Събитията от онова време ще бъдат пресъздадени на същото място с възстановка, в която ще вземат участие представители на читалищата във Варна, както и родолюбивите дружества "Традиция", "Дръзки", "Братя по оръжие" и "Бран". Хаджи Ламбрин Сотиров обаче запази в тайна кой ще се превъплати в ролята на Княз Александър I Батенберг.

"Поканили сме представители на всичките 26 читалища във Варна да участват в събитието, облечени с народни носии и стари градски облекла. Ще бъдем свидетели на един голям хубав концерт на Духовия оркестър на Военноморските сили на Република България и ще чуем автентичните химнове и маршове от 1885 година", сподели с вълнение Ламбрин Сотиров.

Организацията на събитието е започнала преди няколко месеца, а целта на основателя на музея "Стара Варна" е всичко да бъде пресъздадено автентично и до най-малкия детайл. Ще има и много изненади за гражданите.

Ламбрин Сотиров покани всички варненци и гости на града да присъстват на събитието, което започва от 18.00 часа, облечени в народни носии или стари градски облекла. 

Освен възстановките и концерта, в който участие ще вземат и ученици от НУИ "Добри Христов" с ръководител Алексей Енчев, всички участници и гости на събитието ще изиграят и право хоро.

"Остават 10-ина дни, но аз вярвам, че ще се справим. И ако тази година сме няколкостотин души на площада, вярвам че догодина ще сме хиляди", каза още Сотиров.

Бюджетът за организацията на събитието е наполовина събран, каза още Ламбрин Сотиров и призова всеки, който желае да помогне да дари средства на Фондация "Стара Варна".

Тазгодишното събитие във Варна поставя основите на още по-мащабно отбелязване на Деня на Съединението догодина.

"Догодина, когато целият гардероб вече е изграден и готов с всички костюми и аксесоари, бюджетът ще послужи да поканим много приятели и съмишленици от цяла България и да направим жива телеграфна връзка с Пловдив. Благодарение на Николай Цаневски, който колекционира стара техника, градът притежава работещ телеграфен апарат и догодина ще установим телеграфна и видеовръзка с Пловдив", каза още Ламбрин Сотиров.

Предстои и заснемането на документален филм.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Хаджи Ламбрин Сотиров:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40