Десетото юбилейно издание на Фестивала на хвърчилата ще се проведе в началото на месец септември на плажа в Шабла. Фестивалът е създаден през 2011 година по проект на Българското дружество за защита на птиците и от 2013 година се организира ежегодно със съдействието на община Шабла и Зеления образователен център. Пъстрите хвърчила ще се издигнат и сега на обичайното за това място – в областта Малкото море, близо до Фара на нос Шабла. Той е създаден с каузата за опазване на природата, птиците и „летящите хора“ на Приморска Добруджа.
Символ на Фестивала на хвърчилата е не само свободата, но и емблематичният за този регион на България представител на птичия свят – червеногушата гъска. Тази проява се е запазила през годините като визитна картичка за община Шабла, затова и старанието да продължи нейното осъществяване е непрестанно, споделя директорът на Зеления образователен център Даниела Тодорова.
За участие тази година е поканен като подизпълнител Юри Георгиев от „Въздушни чудеса“, който съдейства за осигуряването и на по-разнообразно присъствие от въздушни артисти.
Партньорите на фестивала от Турция тази година ще проведат работилничка за изработване на хвърчила на 2 септември от 16.00 часа в двора на Зеления образователен център. Всички необходими материали са осигурени.
И към тази приятна покана бих прибавила и невероятното усещане в края на лятото хората да напълнят очите и душите си с красотата на шабленското море и безкрайната плажна ивица, за да изпратим топлия сезон с усмивки и добро настроение.
Повече за Фестивала и какво е предвидено от организаторите тази година чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..