Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо над 50% от българските медици стават обект на агресия?

Според психиатъра професор Христо Кожухаров проблемът е и при двете страни - лекар и пациент

Снимка: pixabay

В последните години все по-често четем и слушаме за случаи на агресия срещу медици. Проучване на Българския лекарски съюз (БЛС) показва, че 55% от лекарите у нас са били жертва на вербална или физическа агресия по време на работа. На Конгреса на Югоизточно-Европейския Медицински форум, който се проведе наскоро, председателят на БЛС д-р Иван Маджаров заяви, че за упражнена физическа агресия срещу тях споделят едва 7% от медиците и подчерта, че насилието над лекари е световно явление. Подобен проблем имат в Италия, където цифрите са почти същите като в България, а в съседна Турция цели 90% от лекарите са ставали жертва на агресия.

Според психиатъра професор Христо Кожухаров, началник на Втора психиатрична клиника в УМБАЛ "Света Марина" във Варна, тези високи проценти се дължат до известна степен на балканския манталитет, но е на мнение, че има и други много сериозни фактори, провокиращи насилието над медици.

"Ако се върнем 40-50 години назад ще видим, че лекарят и учителя бяха силно идеализирани, а здравеопазването беше безплатно. Тогава лекарите бяха възприемани като богове, на които винаги можеш да се обадиш и 24 часа в денонощието са готови да помагат. Това нещо обаче се промени. Сега лекарят стана в голяма степен чиновник, който има работно време, работи за пари и работи в търговски дружества. И пациентите не са същите. Той плаща здравна осигуровка и очаква личния му лекар да е на разположение 24 часа и да получи помощ сега и на момента. И когато това не се получи, пациентът или неговите близките реагират с вербална или физическа агресия", каза проф. Кожухаров.

Поставянето на граници

Според проф. Кожухаров е много важно е поставянето на граници от страна на лекарите.

"Преди 30 години, когато исках да стана лекар се виждах в ролята на спасител. Във времето обаче, започвайки да работя в област с тежки хронични болести и зависимости, се научих на граници. Излекуването в краен вид при хроничните болести го няма. Това нещо трябва да се обясни на пациента със спокоен тон, да има добра връзка и яснота докога лекарят може да бъде търсен и какво влиза в неговите задължения. Българският лекарски съюз и другите организации и институции трябва да провеждат обучения сред лекарите как да не провокират агресия", категоричен беше проф. Кожухаров и направи сравнение с други европейски държави, в които се провеждат подобни обучения.

"Важно е лекарите да бъдат обучени как да съобщават трудни и лоши новини. Пациентът, освен да бъде излекуван, той иска да бъде чут и разбран и да усети, че има съмишленик на своя страна. Много от лекарите, дали поради липса на време или поради липса на обучение, не съобщават по нужния начин подобни лоши новини", каза още проф. Кожухаров и отново подчерта, че медиците са натоварени с много административна работа, която им пречи да обърнат необходимото внимание на пациента.

Много млади лекари се отказват заради лошото отношение и агресията

"Когато един лекар се чувства незащитен и застрашен, мотивацията му спада и той напуска системата. Надали ще бъде такъв идеалист, който ще иска да работи при това отношение. Приказката "каквото повикало, такова се обадило" важи напълно за този вид взаимоотношения. Лекарят очаква негативно отношение от пациента и неговото поведение също провокира агресия. Средата вече е различна. Не можем да се връщаме постоянно назад и да казваме "какво беше едно време", каза още професор Христо Кожухаров.

Той приветства и искането на Българския лекарски съюз за по-сурови наказания за насилието над медици.

Чуйте разговора на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00