В последните години все по-често четем и слушаме за случаи на агресия срещу медици. Проучване на Българския лекарски съюз (БЛС) показва, че 55% от лекарите у нас са били жертва на вербална или физическа агресия по време на работа. На Конгреса на Югоизточно-Европейския Медицински форум, който се проведе наскоро, председателят на БЛС д-р Иван Маджаров заяви, че за упражнена физическа агресия срещу тях споделят едва 7% от медиците и подчерта, че насилието над лекари е световно явление. Подобен проблем имат в Италия, където цифрите са почти същите като в България, а в съседна Турция цели 90% от лекарите са ставали жертва на агресия.
Според психиатъра професор Христо Кожухаров, началник на Втора психиатрична клиника в УМБАЛ "Света Марина" във Варна, тези високи проценти се дължат до известна степен на балканския манталитет, но е на мнение, че има и други много сериозни фактори, провокиращи насилието над медици.
"Ако се върнем 40-50 години назад ще видим, че лекарят и учителя бяха силно идеализирани, а здравеопазването беше безплатно. Тогава лекарите бяха възприемани като богове, на които винаги можеш да се обадиш и 24 часа в денонощието са готови да помагат. Това нещо обаче се промени. Сега лекарят стана в голяма степен чиновник, който има работно време, работи за пари и работи в търговски дружества. И пациентите не са същите. Той плаща здравна осигуровка и очаква личния му лекар да е на разположение 24 часа и да получи помощ сега и на момента. И когато това не се получи, пациентът или неговите близките реагират с вербална или физическа агресия", каза проф. Кожухаров.
Поставянето на граници
Според проф. Кожухаров е много важно е поставянето на граници от страна на лекарите.
"Преди 30 години, когато исках да стана лекар се виждах в ролята на спасител. Във времето обаче, започвайки да работя в област с тежки хронични болести и зависимости, се научих на граници. Излекуването в краен вид при хроничните болести го няма. Това нещо трябва да се обясни на пациента със спокоен тон, да има добра връзка и яснота докога лекарят може да бъде търсен и какво влиза в неговите задължения. Българският лекарски съюз и другите организации и институции трябва да провеждат обучения сред лекарите как да не провокират агресия", категоричен беше проф. Кожухаров и направи сравнение с други европейски държави, в които се провеждат подобни обучения.
"Важно е лекарите да бъдат обучени как да съобщават трудни и лоши новини. Пациентът, освен да бъде излекуван, той иска да бъде чут и разбран и да усети, че има съмишленик на своя страна. Много от лекарите, дали поради липса на време или поради липса на обучение, не съобщават по нужния начин подобни лоши новини", каза още проф. Кожухаров и отново подчерта, че медиците са натоварени с много административна работа, която им пречи да обърнат необходимото внимание на пациента.
Много млади лекари се отказват заради лошото отношение и агресията
"Когато един лекар се чувства незащитен и застрашен, мотивацията му спада и той напуска системата. Надали ще бъде такъв идеалист, който ще иска да работи при това отношение. Приказката "каквото повикало, такова се обадило" важи напълно за този вид взаимоотношения. Лекарят очаква негативно отношение от пациента и неговото поведение също провокира агресия. Средата вече е различна. Не можем да се връщаме постоянно назад и да казваме "какво беше едно време", каза още професор Христо Кожухаров.
Той приветства и искането на Българския лекарски съюз за по-сурови наказания за насилието над медици.
Чуйте разговора на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:
Варненският драматичен театър взе участие в Деветото издание на Международния театрален фестивал "Interferences" в Клуж-Напока в Румъния. Във форума се включиха членове на Съюза на театрите от Европа, а варненските актьори се представиха със спектакъла "Както ви харесва" на Шекспир, в режисура на Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа...
Интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES) В средата на 2024 година шведските прогресари EVERGREY издадоха изследванията си върху празнотата под формата на албума „Theories of Emptiness“. На 29 ноември бандата ще го представи и на българските си фенове, с подкрепата на алтернативната метъл банда KLORG и швейцарската..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Това каза Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Занимава се също с експертизи по компютърна криминалистика към Съда и..
Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. Съвсем скоро на 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде..
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..