Булгаргаз ще обяви търгове за доставка на втечнен природен газ за ноември и декември 2022 г. Целта ни е максимално широк кръг компании да участват, заяви на брифинг директорът на Булгаргаз Деница Златева, предаде БГНЕС.
Булгаргаз вече разполага с капацитет от 10, 600 млн. мегаватчаса към строящия се терминал в Александруполис за количествата втечнен природен газ за срок от 10 години.
Водим преговори за осигуряване на слотове за регазификация за ноември и декември, добави Златева.
Паралелно с това се водят и разговори за осигуряване на допълни слотове за 2023 г. и на терминалите за втечнен природен газ в Турция. Именно в тази връзка днес се обявяват търговете за доставка на втечнен природен газ за ноември и декември 2022 г., годишен търг втечнен природен газ за цялата 2023 г., както и стартиране на процедура за обявяване на търг за дългосрочни доставки за периода 2024 и 2034 г.
Процесът, по думите на изпълнителния директор на „Булгаргаз“, стартира сега, защото ще отнеме период от 6 месеца, т.е. процесът ще се случи през месец март 2023 г. Златева добави, че стартирането на 10-годишния търг е и стратегия на служебното правителство.
Министърът на енергетиката Росен Христов от своя страна заяви, че служебното правителство е фокусирано да осигури доставки минимум до края на отоплителния сезон, а в идеалния вариант до края на 2023 г. Той подчерта, че „Булгаргаз“ не зависи от смяната на правителството, а е основният доставчик на газ в страната и търговете са част от дългосрочната стратегия на дружеството за диверсификация.
Енергийният министър добави, че цената за октомври е значително по-ниска от тази за септември, благодарение на конкурентните процедури, които са направили от служебното правителство.
„Конкурентни цени можем да получим само чрез конкурентни процедури“, категоричен е той. „Резултатите за октомври са налице и продължаваме по същия път да осигуряваме количествата за останалите месеци за тази година и за цялата 2023 г.“, каза още Христов. Той подчерта, че търговете са само за втечнен газ, но предстои да бъдат обявени такива и за тръбен газ.
Деница Златева обясни, че конкретните количества за месец ноември са 1,5 млн. за мегаватчас и се очаква в първата седмица на октомври да приключи търгът и да бъде избран доставчик или доставчици, тъй като има възможност да се доставят и по-малки количества от обявените за месеца. „За месец декември са 2 милиона мегаватчаса. Годишният търг за 2023 г. е в размер на 16 милиона мегаватчаса, а търгът за дългосрочните доставки съвпада с годишния резервиран капацитет на терминала в Александруполис по 10,6 милиона мегаватчаса“, съобщи още тя.
По отношение на преговорите с „Газпром“ министър Росен Христов заяви: „Ние вратата на никого не затваряме.“ По думите му истинската диверсификация и независимост означава да имаме възможност да доставим количества газ поне на 130 – 150% от необходимите ни нужди.
„Преговорите с „Газпром“ продължават, които са водени от „Булгаргаз“, така че за момента нямаме някакво развитие, освен това, което последно обявихме“, каза Христов. Той допълни, че възнамеряват да обявят и търг за тръбен газ, като има индикации от други компании, включително и турски, които са готови да водят преговори. „Преговаряме също с Азербайджан за увеличаване на количествата за още 200 – 300 милиона куб. м. Имаме индикации, че са склонни да обсъждат нашето предложение“, обясни той и допълни, че ако преговорите завършат успешно, ще бъдат осигурени двойна повече газ от необходимия ни. Това означава, че „Булгаргаз“ ще може да стане, ако не европейски, то поне регионален доставчик и да се превърне в пълноценна търговска компания, която работи на печалба и системно доставя газ от различни източници, задоволявайки нуждите не само на България, но и на региона. „Това означава финансова стабилност, големи обеми, по-добри цени и стратегическо позициониране спрямо нашите съседни държави“, каза министър Христов.
На въпроса на какъв процент е Чирен, енергийният министър отговори, че е около 70%, но върви по график за изпълване на 80%.
Заради бездействие на Главния архитект през 2020 г. Върховният административен съд осъди Община Варна да заплати над 2,7 млн. лв. Поради тази причина, изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов призова Виктор Бузев да освободи длъжността Главен архитект. След окончателно решение на Върховния административен съд и издадени..
Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са се договорили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите. "Разговаряме в момента "Продължаваме промяната - Демократична..
Потушен е пожарът между Балчик и Каварна. В гасенето на огъня са се включили горските служители при Държавно ловно стопанство Балчик и пожарните в Балчик и Каварна. Всекидневно се отчитат запалвания в горски територии, но добрата новина е, че се хващат навреме. Вчера е гасен огън между селата Оброчище и Църква, а в предишните дни – край Крапец,..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“ спрямо 36-годишен лекар - хирург, от Варна. Той е привлечен като обвиняем за организиране и ръководене на престъпна група за разпространение на наркотици. Престъплението е извършено в продължителен период – от месец май 2024 година до 21 ноември 2024 г...
Представители на Министерството на туризма, Министерството на икономиката и индустрията, Комисията за защита на потребителите и на туристическия бранш се събраха в сградата на Министерство на туризма на работна среща, за да обсъдят въпросите на сектора във връзка с приемането на страната в еврозоната, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Основна..
Случаи на противозаконно отнемане на моторни превозни средства разкри полицията във Варна. Служители на Трето Районно управление са задържали 26-годишен мъж от Каменар - известен на органите на МВР, осъждан, който за кратък период отнел два автомобила, собственост на 60 и 63-годишни жители на Варна. Превозните средства били паркирани на пазар в жк..
Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви, съобщава БНР. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на..