Макар България да е част от природозащитната мрежа "Натура 2000" от две десетилетия, страната ни не е създала организация за управлението ѝ. Крайният срок за това е бил 2014 г. Това каза за Радио Варна Айлин Хасан - държавен експерт в отдел "Натура 2000" в Министерство на околната среда и горите (МОСВ) и ръководител на проекта за популяризирането на мрежата.
По думите ѝ в момента от ведомството активно работят за създаването на структурата, която да се заеме с управлението и координирането на управлението на мрежата.
Преди да започне същинската работа е нужно да заработи следващият парламент, който да приеме последните промени в Закона за биологичното разнообразие. Надеждата на експертите е това да стане до края на годината.
Институциите, които ще са отговорни за разработването и прилагането на плановете за управление на всички 234 защитени зони по директивата за местообитанията на Европейския съюз и другите 120 зони, които са определени по директивата за птиците са Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) в страната, дирекциите на отделните природни паркове, както и Басейновата дирекция за Черноморския регион с център Варна.
Европейската мрежа от защитени зони "Натура 2000" цели да осигури дългосрочно оцеляване на най-ценните и застрашени видове и местообитания в Европа.
"Натура 2000" не е система от строги защитени територии. В тях не се променя собствеността на земите, горите и водните площи, както и ползването на ресурси от тях.
Целият разговор може да чуете в звуковия файл.
До 7 октомври се приемат становища, предложения, коментари и възражения за обсъждане на промени в Закона за биологичното разнообразие.
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..
2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..
Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна. Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов. Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..