"Дигиталната трансформация и бъдещето на труда". Тази тема разглежда в книгата си доц.д-р Васил Киров от Института по философия и социология при БАН. В книгата са събрани различни изследвания от последните 3-4 години, които показват глобалните тенденции и как те се отразяват на локално ниво.
"2013 година излезе много важен доклад на двама учени от Кеймбридж, които казаха, че почти половината работни места в САЩ могат да бъдат автоматизирани. Вече сме почти 10 години по-късно и виждаме, че напротив, почти никога не е имало такъв растеж на заетостта в Европа и Северна Америка," казва доц. Киров.
Според него и в следващите 10 години няма да има радикални промени на пазара на труда. Да, някои работни места ще изчезнат, но други ще бъдат създадени:
"В застраховането правихме интервюта в голяма швейцарска компания и те още преди няколко години ни казаха - времето за което обработваме един иск, когато започнахме да използваме изкуствен интелект, падна от един час на пет минути средно. Това означава, че висококвалифицирани жени с висше образование е трябвало да се разделят с тези работни места," каза доц. Киров.
Според него малките населени места у нас няма да изчезнат, защото все по-често в тях се заселват хора, които могат да работят от разстояние. Предизвикателството към местните власти е да задържат тези хора, смята доц. Киров.
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..