Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьори от Добрич: Общото между парламента и театъра е в заучените реплики

Снимка: pixabay.com

Предизборните кампании в България стават все по-режисирани и насаждат все по-силно усещането, че се движат по много точно зададен предварителен сценарий. В изказванията на кандидатите на едни и същи партии често се чуват заучени и наизустени фрази и дори и само да ги слушаме, без да познаваме гласовете им, можем с точност да определим чии представители са. Как би изглеждал един изборен спектакъл, ако той се режисираше от актьори и какво биха избрали за финал? 

Отговорите на тези въпроси дадоха Красимир Демиров, Филип Янев и Димитрина Гинева, актьори от Драматичния театър „Йордан Йовков“ в Добрич.

Красимир Демиров шеговито подхвърли, че от гилдията се обиждат от фразата "парламентът е един театър". Не ни сваляйте до това ниво, призова той, смеейки се.

Може би общото между парламента и нас е, че и ние, и те използваме заучени реплики, в 99% от случаите. Ние си позволяваме някъде да импровизираме. Те като импровизират, после ги отлюспват", казва Красимир Демиров.

Ако сега ми се налага да поставям политическа пиеса или да играя в нея, то вече нищо ново по света като заглавия не може да се измисля, но Шекспир е един от авторите, които ми излизат и  име на една негова пиеса - "Много шум за нищо". Пак ще думкаме тъпаните, пак ще обещаваме, пак ще караме от 25 кладенеца вода, посочи Демиров.

Покрай тази политика нас, актьорите, ни направиха по-беззъби. Правим основно комедии, за да се забавлява публиката. За да я накараме за час и половина – два да забрави проблемите си, да се усмихне, да се посмее, смята Демиров. По думите му заради това актьорите вече не представят толкова застъпено в програмата катарзисите на героите от драмата.

"Най-важното за политиците е да не ни се сърдят. Ние сме огледалото, в което трябва да се оглеждат. Ако там видят кривотията, трябва да се замислят дали те не притежават тези криви качества и дали не могат да ги пооправят малко", допълва актьорът.

"Трагедията премина във фарс. Най-подходящо е комедия, защото всичко е цирк, не обиждам цирка. Фарс, фарс. Нещо измислено", така вижда нещата Филип Янев.

"Трябва да има някакъв отворен финал. Всеки един от нас по някакъв начин днес гради утре", е мнението на Димитрина Гинева.

Чуйте повече в репортажа на Мая Щърбанова: 



По публикацията работиха: Яна Боянова, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40