Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Deva Premal: Музиката е енергиен език

| обновено на 11.10.22 в 12:13

Deva Premal & Miten включиха България в актуалното си световното турне „Timeless”. Те ще изнесат концерт в София на 15 октомври 2022 година. Световно известният им музикален стил е вдъхновяваща комбинация от ведически мантри и западни музикални похвати. След като на два пъти отлагаха турнето си заради Ковид пандемията,  Deva Premal & Miten вече са в Европа и в края на тази седмица ще се срещнат и с почитателите на уърлд музиката в зала 3 на НДК.


Здравейте, какво сте подготвили на българските фенове за концерта на 15 октомври в София?

Deva Premal - Вечерта ще е посветена на удоволствието, на песента и гласовете на всички. Ще пеем и ще се наслаждаваме на тишината. Това ще го постигнем чрез древните мантри, които лекуват душата. Всяка дума има здравословен ефект върху тялото и душата. Концертът ще бъде дълбок, ще носи удоволствие. Вечерта ще бъде духовно преживяване.

Miten - Концертите ни не представляват публика, която идва, за да види изпълнителите. По-скоро става дума за съвкупност от хора, които образуват едно цяло. Ние заедно пристъпваме в тайните на свещените мантри, които лекуват душите на всеки. Когато пеем заедно, сърцата ни се отварят. Точно това искаме да представим в България. Когато сърцата са отворени, всички съществуваме в мир. А това е най-важното.

Това означава ли, че едно ваше изпълнение е по-скоро насочено към чувствата?

Miten – Нашето представление е насочено към изцелението. Точно за него е. Мантрите са лечебни сами по себе си. Те провокират много силен отзвук. Когато заедно ги произнасяме, това не е нито на български, английски или немски, а на санскрит. И всички пеем заедно на този език, което създава една красива атмосфера.

Има ли нещо специално, за да провокирате тази атмосфера, което трябва да направите преди концерта?


Deva Premal - Не, всичко става на момента. Създава се от връзката между нас и хората, които са дошли да ни чуят в конкретната вечер. Затваряме си очите и поглеждаме навътре в себе си. Бих го сравнила с медитацията, но не с класическата представа за нея. При нас медитацията е жизнена, трептяща, пълна с енергия, радост и любов.

Защо решихте да използвате музиката за тези цели?

Deva Premal - Музиката е отвъд езиците. Тя свързва хората на съвсем други ниво. Тя е отвъд вярванията и религиите. Музиката е универсален език, към който всички допринасят с по нещо. На нашите концерти всички участват заедно в създаването на музика. Всички заедно провокираме музиката. Не сме само ние на сцената.

А каква е ролята на слушателите по време на вашите изпълнения?

Miten – Публиката и слушателите не са пасивни. Присъстващите на нашите концерти също пеят. Вървейки по този път, ние се превръщаме в едно цяло. Тук го няма разделението между публика и изпълнител. Ние не възприемаме хората, които идват да ни гледат, като публика. Ние гледаме на тях като на наши приятели. Онова, което ние им носим, без значение дали става въпрос за България или Лондон, където бяхме вчера, е обединение от хора, които се научават да бъдат щастливи, но по много по-дълбок начин. Огледай се – войните са навсякъде, проблемите са навсякъде. Почувствахме се задължени да се върнем в Европа, за да донесем щастието. Да им донесем отново тези древни мантри, да напомним на хората, че изворът на всичко е вътрешния мир. С нашата музика достигаме до дълбините на познанието за душата. За това и нашите изпълнения са много различни от рок концертите, където всички избухват. При нас, когато всички запеят, лицата им се озаряват с усмивка. Опитът ни показва, че на нашите концерти идват хора, които обичат музиката, но вкъщи не я споделят с близките си. Идвайки в България, сме наясно, че българите обичат да пеят. И със съвместното ни изпълнение, ще призовем към световен мир. Това е целта ни. Началото, обаче, е индивидуален подход, защото всеки трябва да открие вътрешния си мир. И едва тогава можем да го споделим със света.


Смятате ли, че музиката все още има силата да води до промяна?

Miten – Разбира се. Определено музиката носи промяна.

Но как е постижимо това?

Miten– Тук не става дума да достигнем до по-широка публика, а да провокираме отделния индивид. Да успеем да излекуваме болката му, да успеем, да спрем саморазрушението му и да открием нови хоризонти пред съзнанието му, защото всеки се е концентрирал върху ежедневните проблеми. И това трябва да стане на момента. Тук не става въпрос за групово съзнание, а за отделната личност.

Последният Ви албум се казва „Timeless”. Как се става безкраен, вечен?

Deva Premal– Точно към това се стремим, когато пеем. Самият момент вече е извън времето. Там няма бъдеще, в което планираме различни неща, миналото не съществува, както и нещата, за които съжаляваме. Има единствено вечност в този настоящ момент. И всяко човешко същество принадлежи точно към този конкретен момент. И тази вечност не можеш да я откриеш извън себе си. Тя е в нас, във всеки един от нас. А музиката е най-краткият път, за да се вгледаме в себе си, да открием вечността в себе си, да пристъпим в нея.

Скоро ще сте в България. Какво точно очаквате?

Miten – Нямаме кой знае какви очаквания, защото нашето желание е да хванем момента. Мога, обаче, да споделя впечатленията си от пътуванията ни по света. Когато група от хора споделят заедно мантрите, без значение дали става въпрос за България или Лондон, или Бразилия, когато тези хора започнат заедно да споделят това древно познание, преживяването винаги е едно и също. Чувствата са едни и същи. Публиката не се различава, защото се превръщаме в едно семейство. А това е много важно. Мнозина се чувстват изолирани. Мантрите ни помагат да останем свързани с любимите ни хора, с нашата духовна общност. Навсякъде, където и да имаме концерт, е едно и също. Представи си църква, но не съвсем. Защото в случая се събираме заедно, за да сме един с друг и да се наслаждаваме на момента, който споделяме, пеейки.

По какъв начин културните различия влияят на възприемането на Вашата музика?

Deva Premal – Знаеш ли, пеем на език, който може би никой не разбира. Санскрит е древен език, който днес никой не говори. Всички сме в една лодка, всички експериментираме със звука, без намесата на религии и вярвания. От хиляди години тази музиката е средство за извисяване и за трансформиране на личността. Тя е приобщена към хиндуизма, но е открита много преди създаването му, както и преди създаването на религиите. Музиката, която изпълняваме, е енергиен език. Можем да я изпълняваме във всяка една страна, без значение къде се намира. И навсякъде ставаме едно цяло с публиката, защото се отдаваме на момента без предварително изградена концепция. Като с нейна помощ откриваме себе си.

Последен въпрос – по какъв начин номинацията за наградите „Грами” за албума Ви от 2018 година „Deva” кореспондира с духовността на музиката Ви?

Miten – В това е смисълът. Точката, в която духовната част се докосва до материалната. Когато получихме тази номинация, най-накрая светът откри музиката ни. А ние се занимаваме с нея от 30 години. Най-накрая хората ни забелязаха. Откриха, че музиката ни е важна и красива.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES): Да живее рокендролът

Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..

публикувано на 18.12.24 в 09:26

Изложба на Кирил Стефанов и Даниел Колев

На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..

публикувано на 18.12.24 в 08:00

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15

Михаил Луков, ПП/ДБ: Няма яснота с милионите, които отиват към фирма "Градски транспорт"-Варна

Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..

публикувано на 14.12.24 в 15:34
Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Ако бюджетът за 2025 година не бъде приет до 19 януари, държавата ще блокира

Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?".   В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..

публикувано на 14.12.24 в 14:57