Журналистът от Радио Варна Валери Великов е тазгодишният носител на наградата на Българската академия на науките в категория „Електронни медии“. Наградата се връчва всяка година за активно отразяване дейността на научните институти в Академията. Валери Великов е номиниран от Института по океанология във Варна.
Годишните награди на БАН са в четири категории: „Печатни медии“, „Електронни медии“ и „Интернет сайтове“. По традиция се връчва и специална награда, която тази година е за екипа на Българското национално радио.
Официалното обявяване на наградените бе днес от 11:00 ч., по време на Тържествено събрание, по случай 153-тата годишнина на БАН.
Тази награда безспорно е много добър стимул да продължаваме и занапред ползотворното сътрудничество с институтите към Българската академия на науките и особено с Института по океанология, който често присъства в нашия ефир, каза Валери Великов в предаването на Радио Варна „На светло“.
Науката трябва да бъде комуникирана и разказвана. Институтът по океанология извършва всеобхватни дейности, свързани с чистотата на Черно море, биоразнообразието, подчерта Великов.
Редица са важните и значими научни изследвания и постижения на учените от института, които предизвикаха общественото внимание по време на дискусията на Радио Варна, посветена на темата за опазването на Черно море, по проекта на БНР „Нашата Европа“ , припомни още водещият на „Море и бряг“ и „Позиция“.
Наградата е израз на доверието, което е важно да се запази през годините, посочи още той и бе категоричен, че ще продължава отразява работата на учените.
Черно море е известно с това, че крие много загадки и май по-голямата част от тях не са разгадани, каза Великов. Неговото журналистическо любопитство ще бъде насочено и към последиците от изграждането на канала „Истанбул, който ще свърже Черно с Мраморно море.
Чуйте интервюто на Валерия Василева с Валери Великов:София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..