Учените най-накрая разкриха структурата на мистериозен протеинов комплекс във вътрешното ухо, който позволява хората да чуват.
За да разрешат тази десетилетна загадка, изследователите трябваше да отгледат 60 милиона кръгли червеи (Caenorhabditis elegans), които използват много подобен протеинов комплекс като хората, за да усещат допир.
Хората имат само малко количество от този протеин във вътрешните си уши, обръщането към друг източник е било единственият начин екипът да натрупа достатъчно количество от протеина за изследване.
"Прекарахме няколко години в оптимизиране на методите за отглеждане на червеи и изолиране на протеини и имахме много моменти, когато мислехме да се откажем", казва един от първите автори Сара Кларк, биохимик от Орегонския университет за здраве и наука (OHSU) в Портланд.
От известно време изследователите знаят, че комплексът на трансмембранния каналоподобен протеин 1 (TMC1) играе важна роля за слуха, но точният му състав оставаше неуловим.
"Това е последната сетивна система, при която основният молекулярен механизъм е останал неизвестен", казва главният автор Ерик Гуо, старши биохимик в OHSU.
Благодарение на новото изследване, публикувано в "Nature", вече знаем, че този протеинов комплекс работи като чувствителен на напрежение йонен канал, който се отваря и затваря в зависимост от движението на власинките във вътрешното ухо.
Използвайки електронна микроскопия, изследователите откриват, че протеиновият комплекс "прилича на акордеон", като субединиците са "разположени като дръжки" от двете страни.
Звуковите вълни, които преминават през ухото, се удрят в тъпанчето (тъпанчевата мембрана), а след това във вътрешното ухо, където раздвижват костиците - три от най-малките костици на тялото. Костичките се удрят в приличащия на охлюв кохлеар, който на свой ред притиска към мембраните микроскопични власинки, наречени стереоцилии.
Тези стереоцилии са вградени в клетки, които имат йонни канали, образувани от комплекса TMC1, които се отварят и затварят при движението на косъмчетата, изпращайки електрически сигнали по слуховия нерв към мозъка, за да бъдат интерпретирани като звук.
"Областта на слуховата неврология чака тези резултати от десетилетия и сега, когато те са тук - ние сме във възторг", казва оториноларингологът от OSHU Питър Бар-Гилеспи, национален лидер в областта на изследванията на слуха, който не е участвал в проучването.
Откритието би могло един ден да помогне на изследователите да разработят лечения за увреждания на слуха.
Загубата на слуха и глухотата засягат повече от 460 милиона души по света. Като разбират естеството на слуха, изследователите могат да продължат да намират разнообразни начини за подпомагане, лечение или предотвратяване на загубата на слуха в нашата общност.В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..