Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джаз през есента - фестивалът Varna Jazz Days 2022 е тук!

Форумът представя последните авторски проекти на водещи артисти от България и Нидерландия

Графичен дизайн: Катрин Ефтимова

За четвърта поредна година фестивалът Varna Jazz Days ще озвучи морската столица. Мисията му е да обогати културната среда във Варна в областта на джаз музиката чрез връзка между традиционното и модерното. Целта на форума е да развие публики от младото поколение, както и да събуди интерес към изучаването на съвременните музикални стилове, приемайки музиката като универсален език с общи корени.

Тази година фестивалът се разгръща в рамките на октомври и ноември с изпълнения от съпътстващата програма на Street Brass Band VJDF (22 и 23 октомври), както и на четири варненски формации: Даниела Белчева трио (5 и 6 октомври), Георги Илиев трио (19 и 20 октомври), Антоанела Петрова квартет (2 и 3 ноември) и Нейко Бодуров квартет (16 и 17 ноември).

Концертите от основната програма на Varna Jazz Days 2022 ще се състоят на 29 и 30 октомври в залата на Народно читалище "Отец Паисий" (ул. "Братя Бъкстон" 12а). Те ще представят последните авторски проекти на водещи артисти от България и Нидерландия, а в програмата специално място заема и традиционният за фестивала концерт, посветен на легендарен музикант - тази година това е покойната британска певица Ейми Уайнхаус.

VARNA JAZZ DAYS 2022 | ПРОГРАМА

29.10, събота | 19:30
Стефан Горанов трио | представяне на албума "Goraswing II"

Стефан Горанов - барабани
Димитър Льолев - алт саксофон
Васил Хаджигрудев - контрабас

29.10, събота | 21:00
Ntjam Rosie Quartet (NL) | представяне на албума "Home Cooking"

Ntjam Rosie - вокал, китара
Floris Windey - тромпет
Hassan Ait Moemat - китара
Koko Lawson - перкусии

30.10, неделя | 19:30
Settlers Band

Павел Терзийски - вокал
Александър Логозаров - китара
Борис Таслев - бас
Васил Вутев - барабани

30.10, неделя | 21:00
MY AMY

Волена Апостолова - вокал
Нейко Бодуров - тромпет
Стоян Роянов - кларинет, саксофон
Георги Илиев - китара, бас
Страцимир Павлов - пиано
Валери Ценков - барабани

Още информация за фестивала ще откриете в събитието във Фейсбук, а какво сподели за програмата и артистите основният организатор - варненският тромпетист и композитор Нейко Бодуров, чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нощ на литературата започва във Варна на 23 септември

Нощ на литературата завладява Варна в предстоящата седмица с четиридневна програма от 23 до 26 септември. Срещи с писатели, илюстратори и преводачи, изложби на български и чешки илюстратори с акценти върху детската книга и класическата музика, както и ексклузивна прожекция на германско късометражно кино са сред събитията, които градят мост между..

публикувано на 18.09.25 в 14:56

Ивайло Христов: Изкуство без зрител, не ме интересува такова изкуство

Изкуство без зрител, не ме интересува такова изкуство. Най-голямата награда за мен е, когато зрителите си тръгнат от залата усмихнати и замислени. Това каза режисьорът Ивайло Христов след представянето на новия му филм "Любоф", който откри тазгодишното издание на Фестивала на българския игрален филм "Златната роза". Основната идея на лентата е да..

публикувано на 18.09.25 в 13:24

Второто балканско издание на фестивала „Пиктоплазма“ във Варна

Второто балканско издание на световния фестивал за съвременно изкуство и дизайн „Пиктоплазма“ ще проведе във Варна от 20 до 22 септември. В цветния форум, който тази година е с разширена и обогатена програма, ще участват илюстратори, аниматори, графити артисти и визуални разказвачи от Балканския полуостров.  Pictoplasma е създадена преди..

публикувано на 18.09.25 в 10:14

Иван Минчев със самостоятелна изложба живопис в Художествения музей "Георги Велчев"

Варненският художник Иван Минчев представя новата си самостоятелна изложба живопис, озаглавена „Джокер". Експозицията ще бъде открита на 19.09.2025 г. и ще може да бъде разгледана до 25 октомври в Зала Ателие „Георги Велчев" на Художествен музей „Георги Велчев", филиал на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна. Изложбата включва..

публикувано на 17.09.25 в 12:26

Премиера на книгата "Разкази и новели" от Иван Коджабашев на 18 септември в Балчик

Книгата "Разкази и новели" представя Иван Коджабашев от 17 часа на 18 септември в Балчик.  "Между кориците на тази книга има 13 истории, изпълнени с любов и гняв, с лукавство и благородство. Въобще с всичко, което не е чуждо на човешката природа. При писането на разказите следвах единствено чудните загадки на живота. Всякога се стремях да не натрапя..

публикувано на 16.09.25 в 14:00

В Балчик представят книгата „Бившите хора“

На 17 септември от 17 часа, в залата за временни изложби на Исторически музей – Балчик, се организира среща с доц. д.н. Мартин Иванов и неговото впечатляващо изследване „Бившите хора“ на концлагерна България. Книгата разкрива една от най-болезнените и дълго премълчавани теми в нашата история – съдбата на стотиците хиляди българи, белязани като..

публикувано на 16.09.25 в 13:59

Изложба живопис представят Огнян Кузманов и Милена Костуркова в Балчик

От 17 до 30 септември в Двореца - Балчик се представят в изложба живопис Огнян Кузманов и Милена Костуркова, семейство художници от Плевен. В изложбата са представени 19 картини, сътворени през последната година. В повечето от картините пейзажът присъства на първо място.  Морето със своите колоритни нюанси и експресията в картините на Милена създават..

публикувано на 16.09.25 в 13:54