XVI издание на Национална среща “Добри практики” се провежда тази година в Държавен културен институт „Двореца” в Балчик от . Темата е „Музеят днес – предизвикателствата на пандемията и нови перспективи за развитие“ и подзаглавие „Културно наследство по време на криза – работа на културните институти в условия на поредица от кризи (пандемия, военен конфликт, политическа, икономическа и енергийна криза)”. Форумът се провежда съвместно с Министерство на културата в периода 25 – 28 октомври 2022г. По време на срещата ще бъдатпредставени общо 19 доклада от над 10 културни институции –национални, регионални и градски музеи, както и експерти от висши учебни заведения и други публични институции. Конференцията се открива официално днес следобед.
Първият доклад е на доц. д-р Мая Иванова от Висше училище по мениджмънт – Варна, по темата „Музеят – от храм към динамично социално развитие". Сред следващите доклади са такива, свързани с практиките на музей Етър в опазване на авторското право, представени от директора на габровския музей на открито проф. д-р Светла Димитрова. Д-р Валентина Задгорска ще коментира работата на Национален исторически музей по време на пандемията COVID -19.
В четвъртък програмата на конференцията включва 14 доклада, като денят ще започне с прожекция на филма „Добруджанска епопея“ от 9,30 часа в Каменна зала. Радостина Енчева - директор, ще коментира предизвикателствата на COVID -19 и отражението им върху работата на Исторически музей – Балчик – нови перспективи на развитие.
Министерство на отбраната, главен експерт Радослав Симеонов, ще говори за щетите, нанесени от румънската власт преди оттеглянето и от Южна Добруджа през 1940 г. А специалистите от РИМ – Силистра ще поставят правните и финансови аспекти на прилагането на Конвенцията за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт.
Гостите от представените градовете София, Силистра, Карлово, Шумен, Варна, Русе, Благоевград, Смолян, Пловдив, Средец, Габрово ще разгледат в последния ден Исторически музей - Балчик и обектите към него: Художествена галерия, Храма на Кибела, Взаимното училище, Текето в Оброчище.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:Средношколски патриотичен клуб на името на Капитан Петко войвода беше учреден днес в ЧСУ "Аз съм българче" във Варна днес, когато отбелязваме 180 години от рождението на Войводата. Това е вторият клуб в града, част от клубната мрежа на Регионалното тракийско дружество във Варна. В учебното заведение днес беше открит и кът, посветен на Капитан..
Robbie Williams в София на стадион „Васил Левски“ на 28 септември 2025 година. България става част от поредно голямо световно турне: „Robbie Williams Live 2025“. Продажбата на билети за стадионното шоу на суперзвездата започва в петък, 20 декември в мрежата на "Тикет Стейшън". Лошото момче на британския поп Robbie Williams, обяви дългоочакваното си..
За по-малко от два месеца билетите за концерта на GODSMACK, P.O.D. и DROWNING POOL бяха изчерпани. Sully Erna и групата му започват европейското си турне от България на 22 март в зала „Арена София 8888“. Поради големия интерес, организаторите от "Bulgarian Live Music" отварят ниво три на залата и пускат последните билети. „GODSMACK, са обичани в..
Микс от няколко музикални стила ще представи концертът „Опера, джаз и танго“ в Държавна опера Варна на 19 и 20 декември. Подзаглавието „Танго с Пучини“ подсказва, че в програмата са заложени любими мелодии от гениалния композитор, а концертът слага финал на събитията, с които Варненската опера чества 100-годишнината от смъртта на Пучини през 2024 г...
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Обща изложба, парти и традиционна среща между настоящи и бъдещи възпитаници организира школа "Дедал" във Варна. Събитията са предвидени за 28 декември, като срещата е от 17 часа, а час по-късно е откриването на експозицията. Рисунка, живопис, фотография, дигитална рисунка, графика, литография и керамика си подават ръка, за да заредят своите творци и..
Проект „30 години „Хартията“ е поредният етап в развитието на темата „Хартията“, по която Художествената галерия в Добрич работи. Започнал през месец юни на далечната 1995 г., в годините той изправя художниците пред предизвикателството да наложат в българското културно пространство работата с ръчна хартия и създаването на художествени произведения от..