XVI издание на Национална среща “Добри практики” се провежда тази година в Държавен културен институт „Двореца” в Балчик от . Темата е „Музеят днес – предизвикателствата на пандемията и нови перспективи за развитие“ и подзаглавие „Културно наследство по време на криза – работа на културните институти в условия на поредица от кризи (пандемия, военен конфликт, политическа, икономическа и енергийна криза)”. Форумът се провежда съвместно с Министерство на културата в периода 25 – 28 октомври 2022г. По време на срещата ще бъдатпредставени общо 19 доклада от над 10 културни институции –национални, регионални и градски музеи, както и експерти от висши учебни заведения и други публични институции. Конференцията се открива официално днес следобед.
Първият доклад е на доц. д-р Мая Иванова от Висше училище по мениджмънт – Варна, по темата „Музеят – от храм към динамично социално развитие". Сред следващите доклади са такива, свързани с практиките на музей Етър в опазване на авторското право, представени от директора на габровския музей на открито проф. д-р Светла Димитрова. Д-р Валентина Задгорска ще коментира работата на Национален исторически музей по време на пандемията COVID -19.
В четвъртък програмата на конференцията включва 14 доклада, като денят ще започне с прожекция на филма „Добруджанска епопея“ от 9,30 часа в Каменна зала. Радостина Енчева - директор, ще коментира предизвикателствата на COVID -19 и отражението им върху работата на Исторически музей – Балчик – нови перспективи на развитие.
Министерство на отбраната, главен експерт Радослав Симеонов, ще говори за щетите, нанесени от румънската власт преди оттеглянето и от Южна Добруджа през 1940 г. А специалистите от РИМ – Силистра ще поставят правните и финансови аспекти на прилагането на Конвенцията за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт.
Гостите от представените градовете София, Силистра, Карлово, Шумен, Варна, Русе, Благоевград, Смолян, Пловдив, Средец, Габрово ще разгледат в последния ден Исторически музей - Балчик и обектите към него: Художествена галерия, Храма на Кибела, Взаимното училище, Текето в Оброчище.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:Радио Варна прие ценно дарение - бронзова скулптура на Йордан Каранов, музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Творбата e подарък от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулптора проф. Пламен Братанов. Произведението е дело на бащата на Йорданова - скулптора Христо Йорданов. С голяма признателност..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..
Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица. Програма: 30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..