Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатият Христо Самсаров - автор на първия български превод на "Дон Кихот"

Навръх Денят на народните будители в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна беше открита изложба, посветена на учителят, политик и идеалист Христо Самсаров.

Като кажем народни будители винаги се сещаме за светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Захари Стоянов, Христо Ботев, Васил Левски, Иван Вазов и други. Наред до тези имена обаче има и още стотици родолюбиви просветители, които са отваряли очите на българите за светлината на буквите и знанието. Един от тях е Христо Самсаров. Възрожденски учител, политик, идеалист и бунтар – личност, за която не се говори много.

Ако напишете "Христо Самсаров" в интернет търсачката ще ви излезе оскъдна информация в "Уикипедия" и варненска улица с неговото име. Малцина обаче са онези, които знаят колко много е направил за българската култура, образование и политика. Неслучайно и откритата днес изложба носи името „Непознатият Христо Самсаров“. Тя е съпътстваща Седмицата на Сервантес, която се провежда по повод 140 години от публикуването на първия превод на „Дон Кихот“ на български език. А този превод е направен именно от Христо Самсаров през 1881 година. Изложбата включва архивни снимки с текст, които свидетелстват и разказват за делата на този модерен по онова време българин. Във фоайето на библиотеката може да бъде видяна и преведената на български език книга за Дон Кихот. Интересното е, че преводът не е от испански, а от френски език. Малко са тези, които знаят, че Христо Самсаров е бил франкофон. Това каза преподавателят във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" Юлия Митева. Заедно с библиотекаря от регионалната библиотека във Варна Калина Михайлова проследяват живота и делата на Христо Самсаров.

Той е роден в Сливен в семейството на заможен търговец, но се е отказал от бизнеса на баща си. Първи негови учители са били Добри Чинтулов и Никола Михайловски. Учи във Военномедицинското училище в Цариград, но не го завършва. След това Христо Самсаров става учител в Търговище, Видин, Гложене, София и във Варна. Именно преподавателската дейност го свързва с морската столица, както и с неговия добър приятел Георги Живков - един от учредителите на Регионалната библиотека във Варна.

"И двамата са били деца на търговци. И двамата учат в Търново, а след това в Цариград. Когато Живков приключва с учителството в Търговище, там го замества Самсаров. Няколко години след като напуска училището във Варна, Живков отново е заменен от Христо Самсаров. Неслучайно и двете улици във Варна, кръстени на тези двама видни българи са една до друга", коментираха Калина Михайлова и Юлия Митева.

Политическата кариера на Христо Самсаров също е впечатляваща. Той е първият кмет на Търговище след Освобожднението, участва в Учредителното народно събрание и е депутат в почти всички народни събрания до 1895 година. 

Според евродепутата Емил Радев, който също уважи откриването на изложбата, делата на Христо Самсаров извън политиката са наистина запомнящи се.

Варненци и гостите на града ще могат да се запознаят с непознатият Христо Самсаров до средата на ноември, докогато ще остане наредена изложбата във варненската библиотека.

Чуйте репортажа на Иван Барбов:






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Непознатият "Рибен буквар" представят във Варна до 14 декември

До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата  „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на  Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“  и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..

публикувано на 27.11.24 в 15:58

Солистката на "Сребърни звънчета" Божана Атанасова с първи самостоятелен рецитал в събота

Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом.  Божана Атанасова е  лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..

публикувано на 27.11.24 в 14:18

Световният феномен 40 FINGERS гостува на Варна през януари

След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..

публикувано на 27.11.24 в 13:53

Изложба, посветена на дизайна на градската среда, беше открита в Дома на архитекта

Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...

публикувано на 26.11.24 в 09:53

С клавирен рецитал започва празничният афиш в Балчик

С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..

публикувано на 25.11.24 в 19:56

Център за изкуство и култура "Чаршията" - Балчик: Сродни души на едно място, неограничени от бюрокрацията

През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома.  "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..

публикувано на 25.11.24 в 13:34

Връчват наградите за четвъртото Биенале на илюстрацията

За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..

публикувано на 24.11.24 в 10:21