Топлата и суха есен, на която сме свидетели, със сигурност е повод за радост сред повечето хора. Високите температури и липсата на дъжд обаче се отразяват негативно на земеделието. Кампанията по сеитбата на есенните култури – рапица, ечемик и пшеница, в Добруджа е почти приключила, но все още растенията масово не са поникнали. Според зърнопроизводителите ситуацията е тревожна, а още по-притеснително е, че засушаването вече не е изключение, а се превръща в тенденция.
Какво е състоянието на есенните култури към момента в област Добрич провери кореспондентът Мая Щърбанова:
По данни на Хидрометеорологичната обсерватория Добрич средната температура през месец октомври е малко над нормата, без да сме имали температурни рекорди. По-притеснителна е ситуацията обаче при валежите, като тяхното количество през същия месец е едва 10 л на кв.м., което е 10% от нормата.
Дъжд със селскостопанско значение в района на Тервел не е имало от месец май, заяви председателят на Земеделската кооперация в село Безмер Георги Иванов. Кооперацията обработва 46 500 декара земя, като приблизително половината е засята с есенници – около 3 000 декара рапица, около 2 000 декара с ечемик и 17 000 декара пшеница.
По думите на Георги Иванов малкото поникнала пшеница при липсата на каквато и да е влага вече започва да изсъхва. Според него дъждът вече е закъснял с месеци и на въпроса кога трябва да завали, за да спаси културите, отговаря с усмивка „Вчера“. Стопаните се опитват с различен инвентар и технологии да компенсират сушата, но това допълнително оскъпява себестойността на продукцията.
Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..
Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая", и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..